Ամերիաբանկը փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացման խոչընդոտներին և դրանց հաղթահարման ուղիներին նվիրված պանելային քննարկման ընթացքում ներկայացրել է ՓՄՁ-ների վարկավորման սքորինգային համակարգը, որն առաջին անգամ է ներդրվել Հայաստանում:
Բանկի Սպառողական վարկավորման և բիզնես բանկինգի ղեկավար Արամ Բալոյանի խոսքով, ծառայությունը հնարավորություն է տալիս առցանց հարթակում մի քանի պարզ գործողությունների կատարմամբ րոպեների ընթացքում ստանալ 1-10 մլն դրամ վարկ՝ տարեկան սկսած 13,5% տոկոսադրույքից:
Դրա համար անհրաժեշտ է նախ գրանցվել օնլայն հարթակում, նշել վարկի տեսակը, արժույթը և չափը, լրացնել կազմակերպության կամ սեփականատիրոջ մասին տվյալները, անձնական տվյալներն ու հաստատել հայտը, որից հետո 5 րոպեում կտրվի պատասխանը:
Նույնականացման քարտ և բանկում գործող հաշիվ ունենալու դեպքում, վարկի հաստատումից հետո պետք է կատարել նույնականացում՝ ծանոթանալով պայմանագրին և կատարելով համապատասխան նշումները: Վարկը կարելի է ստանալ գործող կամ նոր բացվող հաշվից:
Եթե ՓՄՁ-ն կամ սեփականատերը չունի նույնականացման քարտ և Ամերիաբանկում գործող հաշիվ, ապա պետք է այցելել բանկ՝ վարկը հաստատվելուց հետո 7 օրում և ստանալ գումարը:
10 մլն դրամից ավելի վարկ վերցնել ցանկացողները նույնպես կարող են օգտվել ծառայությունից՝ պարզապես կցելով անհրաժեշտ փաստաթղթերը և սպասելով Ամերիաբանկի մասնագետի զանգին: Հարկ եղած դեպքում, նա կայցելի վարկավորման գործընթացն ավարտին հասցելու համար:
Վարկը տրվում է առանց վարկի տրամադրման վճարի կամ անշարժ գույքի գրավադրման: Ըստ Բալոյանի, համակարգը թույլ է տալիս հասանելի տարբեր աղբյուրներից ստացվող ինֆորմացիայի հիման վրա վարկի տրամադրման որոշում կայացնել:
«Ծառայությունը հնարավորություն է ընձեռում բիզնեսներին վարկային հայտը լրացնել օնլայն, բանկի հետ շփվել առցանց և անգամ վարկային պայմանագրի ստորագրումն իրականացնել նույն կերպ», – ասաց Բալոյանը: Ամերիաբանկի մանրածախ բանկային գործառնությունների գծով տնօրեն, քննարկման մոդերատոր Արման Բարսեղյանի խոսքով, ֆիզիկական անձանց սքորինգային համակարգ բանկը ներդրել էր դեռևս 2017 թվականին: «Կազմակերպությունը, որը չունի բանկային պատմություն կամ դրա ներկայցուցիչները բանկ չեն այցելում, կարող են ուղղակի դիմել և րոպեների ընթացքում ստանալ վարկն առանց երկար փաստաթղթային ձևակերպումների. բնականաբար, բոլոր ավտոմատացված լուծումները տրված են», – նշեց նա:
Ընթերցեք նաև՝ «Որոնք են փոքր ու միջին բիզնեսի խնդիրները ՀՀ-ում. Պանելային քննարկում՝ Ամերիաբանկում»
Ամերիաբանկն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Ամերիաբանկի, ինչպես նաև Ամերիա ընկերությունների խմբի միասնական թիմն առաջարկում է միայն անհատականացված ֆինանսաբանկային լուծումներ:
«Հայներարտբանկ» ՓԲԸ-ն ստեղծվել է Բանկի Հիմնադիրների (բաժնետերերի) 1992թ. հուլիսի 24-ի Ընդհանուր Ժողովի որոշմամբ (արձանագրություն թիվ 1), իսկ 1995թ. ապրիլի 14-ի Բաժնետերերի Ժողովի որոշմամբ վերածվել է բաժնետիրական բանկի՝ օտարերկրյա կապիտալի մասնակցությամբ:
2008թ. մայիսի 19-ի Բաժնետիրոջ Արտահերթ Ընդհանուր Ժողովի որոշմամբ «Հայներարտբանկ» ՓԲԸ-ն վերանվանվել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ:

Америабанк впервые в Армении внедрил систему скоринга для выдачи бизнес-кредитов субъектам малого и среднего бизнеса.
Как сообщил на панельном обсуждении «Препятствия развитию МСБ и пути их преодоления» директор Америбанка по потребительскому кредитованию и бизнес-банкингу Арам Балоян, субъекты МСБ смогут за считанные минуты на онлайн-платформе получить кредит в размере 1-10 млн драмов по процентной ставке начиная от 13.5% годовых без комиссии за изучение заявки и залогового обеспечения.
Для этого вам необходимо сначала зарегистрироваться на онлайн-платформе, указать тип, валюту и размер кредита, заполнить сведения об организации или владельце, личные данные и подтвердить заявку, после чего ответ будет дан в течение 5 минут.
В случае наличия удостоверения личности и банковского счета после подтверждения кредита производится идентификация, ознакомление с договором и выполнение соответствующих заметок. Кредит можно получить с уже действующего или нового счета.
Если у субъекта МСБ или его собственника нет удостоверения личности и действующего счета в Америабанке, нужно посетить банк в течение 7 дней после утверждения кредита и получить сумму.
Желающие получить кредит в размере более 10 млн драмов также могут воспользоваться услугой, просто приложив необходимые документы и ожидая вызова специалиста Америабанка. В случае необходимости он совершит визит, чтобы завершить процесс кредитования.
Кредит предоставляется без оплаты выдачи кредита или залога недвижимости. По словам Балояна, система позволяет принимать решения на основе информации, полученной из различных доступных источников.
«Подавляющее большинство субъектов МСБ все еще предпочитает работать с наличными, не прибегая к банковским услугам. В результате этого у клиента отсутствует кредитная история, на основании которой складываются доверительные отношения с банком. Вместе с тем, банк выдвигает жесткие требования к заемщику при оформлении кредита, в частности по части документов – уровень бюрократии все еще остается на высоким», – отметил Балоян.
ЗАО «Америабанк» – динамично развивающийся банк в Армении, один из крупнейших и наиболее стабильных финансовых институтов страны. Будучи 1-м инвестиционным банком в Армении, Америабанк предоставляет широкий спектр инновационных услуг начиная с 2007 г. Сегодня Америабанк – универсальный банк, предоставляющий полный пакет корпоративных, инвестиционных и розничных банковских услуг.