26 Նոյեմբեր 2018 - 09:25 AMT
SpaceX ընկերության հիմնադիր Իլոն Մասկը կարծում է, որ 70 տոկոսանոց հավանականությամբ կկարողանա Մարս թռչել: Այդ մասին 47-ամյա գյուտարարը հայտարարել է Axios ինտերնետ կայքին:
Ներդրողը ենթադրել է, որ նման գիտարշավը, SpaceX-ի նոր բազմաթիրախ կրող հրթիռների օգնությամբ, հնարավոր կլինի արդեն 7 տարուց, իսկ մեկ տոմսի արժեքը տիեզերական զբոսաշրջիկի համար չի գերազանցի «մի քանի հարյուր հազար դոլարը»:
«Մենք վերջերս մի քանի բացահայտում ենք արել, որոնք շատ են ոգևորում»,-ասել է Մասկը:
«Ես հստակ գիտեմ, թե ինչ է պետք անել»,-ասել է նա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մասկը, սակայն, չի բացառել, որ այդպիսի թռիչքը բնակչության ապահովված շերտի համար կարող է յուրօրինակ փախուստ դառնալ այն խնդիրներից, որոնց հետ նրանք կարող են բախվել Երկրի վրա:
«Մարսում մեռնելու հավանականությունը շատ ավելի մեծ է, քան Երկրի վրա,-խոստովանել է զրուցակիցը: Նա չի բացառել, որ մահվան դեպքեր կարող են լինել նաև ճանպարհին՝ բաց տիեզերքում: Եթե դա տեղի չունենա, միևնույն է, ըստ նրա, «Կարմիր մոլորակում հարկ կլինի ջանասիրաբար աշխատել՝ բազա կառուցելու համար»: «Եվ նույնիսկ, եթե այդ ամենը հաղթահարեք, պայմաններն այնտեղ շատ խիստ են…Մեռնելու հավանականությունը շատ բարձր է»,-ասել է նա:
Մասկը միևնույն ժամանակ վստահ է, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, կմեկներ նման արշավի:
Նոյեմբերի 26-ին սպասվում է, որ Մարս կժամանի ՆԱՍԱ-ի վայրէջքային մոդուլը, որը գործարկվել էր մայիսին InSight առաքելության շրջանակում: Սարքը պետք է հետազոտի տեկտոնիկ գործընթացներն ու չափի ջերմային հոսքը: Առաքելության արժեքը 650 մլն եվրո է:
2017-ին Մասկը հայտարարեց, որ SpaceX-ը մշակում է նոր բազմաթիրախ հրթիռ Մարս թռչելու և Երկրի մի ծայրից մյուսն արագ փոխադրումների համար: Falcon Heavy-ն ստեղծվել է ծանր դասի Falcon 9-ի հիման վրա:

Основатель компании SpaceX Илон Маск считает, что с 70-процентной вероятностью сможет отправиться в полет на Марс. Об этом 47-летний изобретатель заявил в интервью интернет-сайту Axios.
Инвестор предположил, что подобная экспедиция с задействованием новых многоцелевых ракет-носителей, разрабатываемых SpaceX, станет возможна уже через семь лет, причем стоимость билета для одного космического туриста не превысит «нескольких сотен тысяч долларов».
«Мы недавно сделали несколько открытий, которые очень воодушевляют меня», – добавил предприниматель.
«Я четко знаю, что нужно делать. Я говорю о возможности перебраться туда», – подчеркнул он, пишет Deutsche Welle.
При этом Маск исключил, что подобный перелет станет для обеспеченной прослойки населения своего рода побегом от тех проблем, с которыми они могут столкнуться на Земле.
«Вероятность, что вы умрете на Марсе – куда выше, чем на Земле», – признал собеседник издания.
Он не исключил, что гибель может наступить еще на этапе полета в открытом космосе. Если же этого не произойдет, все равно придется «не покладая рук трудиться, строя базу» на Красной планете, добавил предприниматель.
«И даже если вы преодолеете все это, условия там очень суровы… Вероятность погибнуть очень высока», – повторил он.
При этом Маск выразил уверенность, что, несмотря на все трудности, без сомнения отправился бы в подобную экспедицию: «Есть же альпинисты. На Эвересте постоянно кто-то погибает. Для них это своего рода вызов».
26 ноября ожидается прибытие на Марс посадочного модуля Национального аэрокосмического агентства США (NASA), запущенного в мае в рамках миссии InSight. Аппарату предстоит исследование тектонических процессов и измерение теплового потока. Стоимость миссии составляет около 650 млн евро.
В 2017 году Маск заявил, что компания SpaceX разрабатывает новую многоцелевую ракету для полетов на Марс и скоростных перелетов из одной точки нашей планеты в другую. Falcon Heavy создана на базе ракеты тяжелого класса Falcon 9. Ее первые испытания прошли на собственном полигоне SpaceX в мае 2017 года и были признаны успешными.