Google+ սոցցանցի 52.5 մլն օգտատերերի տվյալների նոր արտահոսքը պատճառ է հանդիսացել, որ Google կորպորացիան որոշոի ավելի շուտ փակել սոցցանը՝ փակումը 2019-ի օգոստոսից տեղափոխելով 2019-ի ապրիլ: Այդ մասին ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Արտահոսքի պատճառ է հանդիսացել թերացումը ծրագրային թարմացված ապահովման մեջ, որը ներկայացվել է նոյեմբերին: Խոցելիությունը թույլ էր տալիս կողմնակի հավելվածներին օգտատերերի անունների, էլփոստի հասցեների, տարիքի մասին հարցումներ կատարել: Սխալը հնարավոր եղավ շտկել միայն 6 օրից, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ընկերությունը պնդում է, որ ֆինանսական տվյալների, փաստաթղթերի համարների և գաղտնաբառերի արտահոսք չի եղել:
2018-ի ամռանը The Wall Street Journal-ը հայտնեց սոցցանցից օգտատերերի տվյալների մեծ արտահոսքի մասին: Ավելի ուշ Google կորպորացիան հաստատեց, որ խոսքը մոտ 500 000 աքաունթի մասին է:

11 Декабрь 2018 - 10:38 AMT
Новая утечка данных 52.5 млн пользователей соцсети Google+ стала причиной, по которой корпорация Google решила перенести ее закрытие с августа на апрель 2019 года. Об этом говорится в сообщении компании.
Причиной утечки стала недоработка в обновленном программном обеспечении, которое было представлено в ноябре. Уязвимость позволяла сторонним приложениям запрашивать имена, адрес электронной почты, род занятий, а также возраст пользователей. Устранить ошибку разработчики смогли только через шесть дней, пишут «Ведомости».
При этом компания утверждает, что доступа к финансовым данным, номерам документов и паролям сторонние приложения не получали. Также Google не нашел свидетельств того, что кто-либо из третьих лиц смог получить доступ к данным пользователей.
Летом The Wall Street Journal сообщала о крупной утечке данных пользователей соцсети. Позже Google подтвердил, что она могла затронуть более 500 000 аккаунтов.
После закрытия Google+ для широкого круга пользователей ею смогут пользоваться только корпоративные клиенты, сообщала компания в октябре. Ранее Google указывал на непопулярность сервиса.