Երևանում կկառուցվի Ինովացիայի և տեխնոլոգիաների տարածաշրջանային առաջին պարկը:Այն կդառնա ապագայի աշխատավայր ավելի քան 6000 առաջատար մասնագետի համար, որոնք կնպաստեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաները տնտեսության առաջատար ճյուղերում ամբողջապես ինտեգրելու ու նորարարական լուծումներ առաջարկելու գործընթացին, այդ թվում նաև ինժեներական, ֆինանսական, բանկային, առողջապահական, ապահովագրական, ռազմական, գյուղատնտեսական, հանքաարդյունաբերական, մեդիա և հեռահաղորդակցության ոլորտներում։
Ինովացիայի և տեխնոլոգիաների պարկը կտարբերվի իր տեսակով ու մասշտաբով։ Ներկայումս աշխարհում բազմաթիվ են փոքր ու միջին պարկեր բացառապես ՏՏ կամ ինժեներական ուղղությամբ։ Երևանում կառուցվող պարկն ԱՊՀ և Արևելյան Եվրոպայի երկրներում կառուցվող առաջին բազմաճյուղ պարկը կլինի ՏՏ-ին զուգահեռ ներկայացված ոլորտների և ընկերությունների աշխարհագրության տեսանկյունից։
Նորարարության և տեխնոլոգիաների պարկի փիլիսոփայությունն ինովացիաներ հիմնադրող «էկոհամակարգի» ստեղծումն է, որը հնարավոր կլինի կրթական, հետազոտական և զարգացման մասշտաբային ծրագրերի իրականացմամբ և ոլորտը ներկայացնող կառույցների ներգրավմամբ։ Պարկում ներկայացված կլինեն ստարտափեր ու վենչուրային ֆոնդեր, կներդրվեն «ինկուբացիոն» ու «աքսելերացիոն» ծրագրեր։
Պարկը հավակնում է դառնալ այն հավաքատեղին, որտեղ ՏՏ-ն՝ հանդիպելով տնտեսության առանցքային ուղղությունների հետ, կսահմանի հաջորդ սերնդի սպառման ապրանքների և ծառայությունների ինովացիան՝ դառնալով Հայաստանի ու հայկական նորարարական մտքի այցեքարտն աշխարհում։
Ծրագրի նախաձեռնությունը «Գալաքսի» ընկերությունների խմբինն է՝ հայկական ՏՏ համայնքի հետ համատեղ։ Գործընթացի պլանավորման աշխատանքները տևել են ավելի քան 2 տարի: Մասշտաբային այս ծրագրի մանրամասները կհրապարկվեն շուտով։

В Ереване будет построен первый региональный Парк инноваций и технологий. Он станет местом работы будущего более чем 6000 передовых профессионалов, которые поспособствуют внедрению технологических и инновационных решений в передовые отрасли экономики, такие как инженерия, финансы и банковская сфера, здравоохранение и страхование, сельское хозяйство и горнодобыча, медиа и телекоммуникации.
Парк инноваций и технологий будет отличаться своми особенностями и масштабом. В мире много различных маленьких и средних парков ИТ и инженерного направления. Парк, который строится в Ереване, станет первым парком с различными направлениями среди парков стран СНГ и Восточной Европы с точки зрения представленных в нем совместно с ИТ сфер и географии компаний.
В основе миссии Парка инноваций и технологий лежит создание «экосистемы», зарождающей инновации, путем вовлечения и кооперации отраслевых компаний и образовательных, исследовательских институтов, а также структур разрабатывающих масштабные программы развития. В Парке также будут представлены стартапы и венчурные фонды, будут осуществляться инкубационные и аскелерационные программы.
Парк претендует стать местом, где внедрение ИТ-технологий в ключевые отрасли определит инновационные продукты и сервисы будущего поколения, став визитной карточкой Армении и армянской инновационной мысли в мире.
Инициатива проекта принадлежит группе компаний «Галакси» совместно с представителями ИТ-сферы. Планирование проекта велось более двух лет, а детали данного масштабного проекта будут разглашены скоро.