4 Մարտ 2019 - 13:51 AMT
2020-ին Չինաստանը տիեզերական սարք կուղարկի դեպի Մարս: Այդ մասին հայտարարել է երկրի Ժողովրդական քաղաքական խորհրդատվական մարմնի ազգային լուսնային ծրագրի գլխավոր կոնստրուկտոր Ու Վեյժենը:
«Հաջորդ տարի զոնդ կուղարկվի Մարսի հետազոտման նպատակով, որը պտույտ կկատարի այդ մոլորակի շուրջ, վայրէջք ու զոնդավորում»,-պարզաբանել է մասնագետը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ըստ նրա, դեպի Լուսին Chang'e 5 առաքելությունը, որի շրջանակում նախատեսվում է լուսնային հողածածկի նմուշառում իրականացնել, կմեկնարկի 2019-ի ավարտին: «Եթե դա տեղի ունենա, Չինաստանը երրորդ երկիրը կլինի ԱՄՆ-ից ու ՌԴ-ից հետո, որը հաջողությամբ կիրականացնի այդ քայլը»,-ասել է նա:
Դեպի Մարս առաքելություն ուղարկելու Չինաստանի մտադրության մասին հայտնի է դարձել դեռևս 2019-ի հունվարին: Մարսի ուղեծիր զոնդը պետք է դուրս գա 2021-ի սկզբին: Ծրագրի նպատակն է մոլորակի երկրաբանության և մթնոլորտի ուսումնաիրությունը:

Китай в 2020 году запустит космический аппарат к Марсу. Об этом заявил на открытии Народного политического консультативного совета страны генеральный конструктор национальной лунной программы У Вэйжэнь.
«В следующем году будет запущен зонд для исследования Марса, который совершит облет, посадку и зондирование этой планеты», — пояснил разработчик, пишет Lenta.ru.
По его словам, лунная миссия Chang'e 5, в ходе которой планируется доставить образцы лунного грунта на Землю, будет запущена в конце 2019 года. «Если это произойдет, Китай станет третьей страной после США и России, успешно осуществившей этот шаг», — отметил генеральный конструктор.
О намерении Китая отправить в середине 2020 года миссию HX-1 (или Mars Global Remote Sensing Orbiter and Small Rover) к Марсу, включающую орбитальную станцию, посадочный аппарат и ровер, сообщалось в январе 2019 года. На околомарсианскую орбиту миссия должна выйти в начале 2021 года. Цель программы — изучение геологии и атмосферы планеты.