7 Մարտ 2019 - 09:03 AMT
Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը նոր մոտեցում է ներկայացրել տեղեկատվության գաղտնիությանը: Նրա առանցքային պահերից մեկը սոցցանցի բոլոր հարթակներում միջանցիկ ծածկագրման ներմուծման պլանն է: Այժմ այդ անվտանգության գործառույթը գործում է միայն WhatsApp-ում:
«Ես հավատում եմ, որ շփումն այլևս չի շեղվի մասնավոր, ծածկագրված ծառայությունների կողմը, որտեղ մարդիկ կարող են վստահ լինել, որ այն ամենն, ինչ ասում են միմյանց, անվտանգ է մնալու»,-ասվում է Ցուկերբերգի հայտարարության մեջ, գրում է «Վեդոմոստին»:
Օգտատերերին տարածք է հարկավոր անձնական շփման համար: «Եթե դուք մտածում եք սեփական կյանքի մասին, դուք, հավանաբար, ավելի շատ ժամանակ եք ծախսում մասնավոր շփումների վրա, ոչ թե հանրային»,-պարզաբանել է Ցուկերբերգն իր ծրագիրը Associated Press-ին տված հարցազրույցում: Նա մտադիր է միավորել հաղորդագրությունների փոխանակման՝ Messenger, WhatsApp և Instagram ծառայությունները, որպեսզի օգտատերերը կարողանան կապ հաստատել միմյանց հետ բոլոր հավելվածներում:
Աշխատանքն այդ նախագծի վրա արդեն սկսվել է և կշարունակվի «մինչև լիակատար ներմուծումը» ծառայություններ: Արդյոնքում կստեղծվի մի համակարգ, որտեղ հաղորդագրությունների բովանդակությունը հասանելի կլինի միայն ուղարկողին և ստացողին՝ գաղտնի մնալով նույնիսկ Facebook-ի համար:
Փորձագետները չեն բացառում, որ հաղորդագրությունների փոխանակման ծառայությունների միավորման մոտիվներից մեկը պաշտպանությունն է հակամենաշնորհային ռիսկերից: Facebook-ը կարող է հայտնել հակամենաշնորհային մարմիններին, որ WhatsApp, Instagram և Facebook Messenger-ն այնքան սերտ են կապված, որ դրանք հնարավոր չէ բաժանել՝ նման կարծիք է հայտնել Կոլորադոյի համալսարանի իրավունքի պրոֆեսոր Բլեյք Ռեյդը:

Основатель Facebook Марк Цукерберг презентовал новый подход соцсети к конфиденциальности информации. Одним из его ключевых моментов является план введения сквозного шифрования на всех платформах соцсети. Сейчас эта функция безопасности действует только в WhatsApp.
«Я верю, что общение все больше будет смещаться в сторону частных, зашифрованных сервисов, где люди могут быть уверены: то, что они говорят друг другу, остается в безопасности», – говорится в заявлении Цукерберга. Нынешний уровень конфиденциальности он сравнил с городской площадью, где люди могут открыто делиться всем, чем хотят, пишут «Ведомости».
При этом пользователям необходимо пространство и для приватного общения. «Если вы думаете о своей жизни, вы, вероятно, тратите больше времени на общение в частном порядке, чем на публику», – пояснил Цукерберг свой план в интервью Associated Press. Он намерен объединить службы обмена сообщениями – Messenger, WhatsApp и Instagram, чтобы их пользователи могли связываться друг с другом во всех приложениях.
Работа по созданию систем передачи зашифрованных сообщений уже началась и будет продолжаться «до полного внедрения шифрования» в сервисы. Итогом многолетнего плана станет создание системы отправки сообщений, в которой никто, кроме отправителей и получателей, не будет иметь доступа к содержанию сообщений, даже сам Facebook. Пользователь сможет не беспокоиться о подслушивании, как если бы он находился в гостиной за закрытыми дверями, обещает Цукерберг.
Эксперты не исключают, что одним из мотивов объединения служб обмена сообщениями является защита от антимонопольных рисков. Facebook может сообщить антимонопольным органам, что WhatsApp, Instagram и Facebook Messenger настолько тесно связаны друг с другом, что разделить их не представляется возможным, приводит агентство мнение профессора права Университета Колорадо Блейка Рейда.