Հայաստանում բջջային կապի երրորդ օպերատորի գործունեության լիցենզիա եւ ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվություն ստանալու համար հայտարարված մրցույթին մասնակցելու ցանկություն են հայտնել 17 ընկերություններ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության մամլո քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանը:
Մասնավորապես, Franc Telecom (Ֆրանսիա), CEO Blackrock Communications (Իռլանդիա), V-Tel (Հորդանան), GEO (Անգլիա), M$A Tele2 AB (Շվեդիա), Knightsbridge International Telecommunications Holding (Ավստրիա), Aetos Consulting Limited (Անգլիա), Kalba International (Եգիպտոս), AAA Capital GmbH (Գերմանիա),Auroratel (Ռուսաստանի Դաշնություն), PJ Engineering (Ֆինլանդիա), Eventis Telecom (Ռուսաստանի Դաշնություն), EEC group (Եգիպտոս), mmC Group (Իսպանիա), Samsson group (Գերմանիա): Ի դեպ, SALEM AGENCIES AND SERVICES CO. (SAS) եւ JGAG ընկերությունները նույնպես ցանկություն են հայտնել մասնակցել մրցույթին, սակայն չեն նշել, թե որ երկիրն են ներկայացնում:
«Մրցութային հանձնաժողովը 40 օրվա ընթացքում կհրապարակի նախաորակավորման փուլ անցած ընկերությունների անունները: Դրանից հետո եւս 40 օրացուցային օրվա ընթացքում նախաորակավորում անցած ընկերությունները պետք է հանձնաժողովին ներկայացնեն հայտ-առաջարկներ: Երրորդ օպերատորի անունը հայտնի կդառնա դեկտեմբերին»,-ասել է Տոնոյանը:
Բջջային կապի երրորդ օպերատորին տրամադրվել են բջջային կապի հետեւյալ կոդերը` +374 (0) 55 եւ 374 (0) 95: Եթե իր գործունեության առաջին տարվա վերջում օպերատորը օգտագործի իրեն տրամադրած կոդերը 60 տոկոսից քիչ չափով, ապա ՀՀ հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովն իրավունք ունի ետ վերցնել չօգտագործված համարները: Երրորդ միջնորդին հաճախություններ են տրամադրվել GSM-ում, ինչպես նաեւ երրորդ սերնդի ծառայությունների տրամադրման հնարավորությունը (3G), որ ներառում են տվյալների եւ ձայների հաղորդում:

Для участия в тендере на получение права использования радиочастот и лицензии на деятельность третьего оператора сотовой связи Армении поданы заявки от 17 компаний. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь министерства транспорта и связи РА Сусанна Тоноян.
Заявки, в частности, подали Franc Telecom (Франция), CEO Blackrock Communications (Ирланидия), V-Tel (Иордания), GEO (Англия), M$A Tele2 AB (Швеция), Knightsbridge International Telecommunications Holding (Австрия), Aetos Consulting Limited (Англия), Kalba International (Египет), AAA Capital GmbH (Германия), Auroratel (Россия), PJ Engineering (Финляндия), Eventis Telecom (Россия), EEC group (Египет), mm C Group (Испания), Samsson group (Германия). Компании SALEM AGENCIES AND SERVICES CO. (SAS) и JGAG не указали, какие страны они представляют.
«Конкурсная комиссия должна в течение 40 дней опубликовать список компаний, вышедших в следующий этап тендера. После этого в течение еще 40 дней компании должны представить комиссии заявку. Название третьего оператора станет известно в декабре 2008 года», – сказала Тоноян.
Для нового оператора предоставлены следующие коды сотовой связи: +374 (0) 55 и +374 (0) 95. Если к концу первого года деятельности оператор использует предоставленные коды менее чем на 60%, то комиссия по регулированию общественных услуг Армении имеет право взять обратно неиспользованные номера. Третьему оператору будут предоставлены частоты в стандарте GSM, а также возможность предоставления услуг третьего поколения (3G), включающих в себя передачу данных и голоса.