Ամերիաբանկն առաջինը Հայաստանում SWIFT միջազգային կազմակերպության կողմից ճանաչվել է SWIFT global payment innovation (gpi) հարթակի լիիրավ անդամ, որը հնարավորություն է տալիս իրականացնել միջազգային փոխանցումներ`որակական նոր հատկանիշներով:
SWIFT gpi համակարգի շնորհիվ Բանկի հաճախորդներն այսուհետ հնարավորություն կունենան հետևել մուտքային ու ելքային փոխանցումների ընթացքին, ինչպես նաև ստանալ հստակ տեղեկություն վերջնական շահառուի հաշվին գումարի մուտքագրման օրվա և չափի վերաբերյալ` առանց հավելյալ հարցումներ կատարելու:
SWIFT gpi համակարգը ներառում է նաև միջազգային փոխանցումների ընթացքի վերահսկման այնպիսի հնարավորություններ, ինչպիսիք են միջանկյալ/թղթակից բանկերի կողմից փոխանցման կասեցումը և փոխանցման մերժումն ու հետ ուղարկումը:
Բանկի հաճախորդները փոխանցման ընթացքի մասին կկարողանան ամբողջական և մանրամասն տեղեկություններ ստանալ 24/7 ռեժիմով՝ զանգահարելով Բանկի Կոնտակտային կենտրոն, կամ աշխատանքային ժամերին այցելելով Ամերիաբանկի ցանկացած մասնաճյուղ:
«Ուրախ ենք SWIFT gpi համակարգն առաջինը Հայաստանում ներդնելու և մեր հաճախորդներին աննախադեպ ծառայութուններ մատուցելու համար: Ամերիաբանկը ոչ միայն ստեղծել է հարթակ իր կորպորատիվ և մանրածախ հաճախորդների համար, այլ նաև կարող է ստանձնել միջնորդի դեր տարածաշրջանի մակարդակով: Ունենալով միջազգային փոխանցումների լայն աշխարհագրություն` SWIFT gpi-ն այսուհետ հնարավորություն կտա մեզ և մեր հաճախորդներին իրական ժամանակահատվածում հետևել կատարված փոխանցումեներին: Մենք բարձր ենք գնահատում SWIFT gpi-ի կարևորությունը: Այն հնարավորություն է տալիս նվազեցնել վճարումների հետ կապված հարցումները, օպտիմալացնել դրանց ուսումնասիրության գործընթացը, հետևել սպասվող մուտքային փոխանցումների ընթացքին և բարելավել բանկի իրացվելիության կառավարումը: Կարծում եմ, որ նոր մշակվող SWIFT gpi պրոդուկտներն (gCASE Resolution, Payment Pre-Validation) էլ ավելի արդյունավետ կլինեն և կնպաստեն Բանկի սպասարկման որակի կատարելագործմանը», – նշել է Ամերիաբանկի Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Ուրախ ենք, որ Ամերիաբանկն արդեն միացել է gpi ցանցին: Տպավորված ենք, որ անդամագրման գործընթացը շատ արագ և արդյունավետ կազմակերպվեց` ընդամենը 4 ամսում: Սա իր հերթին վկայում է այն մասին, որ gpi ցանցի ներդնումը կարելի է արագ կազմակերպել: Այն հավասարապես արդյունավետ է ցանկացած չափ և ռեսուրս ունեցող բանկի համար: Ես խրախուսում եմ Հայաստանի և տարածաշրջանի մյուս բանկերին նույնպես միանալ մեր ցանցին: Որքան շատ բանկեր անդամակցեն gpi ցանցին, այն կդառնա այնքան ավելի ուժեղ և շահավետ»,- նշել է ընկերության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի գրասենյակի տնօրեն Մեթյու դե Հերինգը, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
Նշվում է, որ gpi ցանցին արագ և արդյունավետ անդամագրման գործընթացում իր մեծ լուման է ունեցել Ամերիաբանկի գործընկեր «Հայկական ծրագրեր» ընկերությունը:
2018թ. գործարկված SWIFT gpi համակարգին ամբողջ աշխարհում արդեն իսկ միացել է 460-ից ավել բանկ՝ այդ թվում Citibank-ը, Commerzbank-ը, Deutsche Bank-ը, Wells Fargo-ն և այլն: Համակարգով մեկ օրում իրականացվում են շուրջ 300 մլրդ ԱՄՆ դոլարի չափով փոխանցումներ ամբողջ աշխարհում:

29 Март 2019 - 14:26 AMT
Америабанк первым в Армении признан международной организацией SWIFT в качестве полноправного члена SWIFT global payment innovation (gpi), которая дает возможность осуществлять международные переводы с качественно новыми функциями.
Благодаря системе SWIFT gpi клиенты банка теперь смогут отслеживать входящие и исходящие переводы, а также получать четкую информацию о дате и размере превода на счет конечного бенефициара без дополнительных запросов.
Система SWIFT gpi также включает такие возможности контроля за процессами международных переводов, как приостановление перевода банками-посредниками / банками-корреспондентами и отказ от перевода или возврат.
Клиенты банка смогут получить полную и подробную информацию о процессе перевода в режиме 24/7, позвонив в контакт-центр банка или посетив любой филиал Америабанка в рабочее время.
«Мы рады первыми представить в Армении систему SWIFT gpi и предоставить нашим клиентам беспрецедентные услуги.Америабанк не только создал платформу для своих корпоративных и розничных клиентов, но и может взять на себя роль посредника на региональном уровне. SWIFT gpi, имея широкую географию международных денежных переводов, позволит нам и нашим клиентам отслеживать переводы в режиме реального времени. Мы высоко оцениваем важность SWIFT gpi. Система позволяет сократить количество запросов в связи с оплатой, оптимизировать процесс проверки, отслеживать процесс ожидаемых входящих переводов и улучшить управление ликвидностью банка. Я думаю, что новые продукты SWIFT gpi (gCASE Resolution, Payment Pre-Validation) будут еще более эффективными и помогут улучшить качество обслуживания банка», – отметил генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
«Мы рады, что Америабанк уже присоединился к сети gpi. Впечатлены тем, что процесс членства был организован очень быстро и эффективно – всего за 4 месяца.Это, в свою очередь, свидетельствует, что сеть gpi можно быстро внедрить. Она одинаково эффективна для банка с ресурсами любого объема. Я призываю другие банки Армении и региона также присоединиться к нашей сети. Чем больше банков присоединятся к сети gpi, тем более мощной и прибыльной она станет»,- заявил директор офиса Центральной и Восточной Европы компании Матьё де Херринг.
Отмечается, что партнер Америабанка «Армянские программы» внес большой вклад в быструю и эффективную интеграцию банка в сеть gpi.
К запущенной в 2018 году системе SWIFT gpi уже присоединились более 460 банков по всему миру, включая Citibank, Commerzbank, Deutche Bank, Wells Fargo и другие. Посредством системы осуществляются переводы на сумму более 300 миллиардов долларов в день по всему миру.