4 Ապրիլ 2019 - 10:54 AMT
Facebook սոցցանցի օգտատերերի տվյալները մատչելի են դարձել այլ հարթակներում և Amazon ամպային պահեստարանում: Այդ մասին հայտնել է կիբերանվտանգությամբ զբաղվող UpGuard ընկերությունը:
Բոլորին հասանելի են դարձել սոցցանցի օգտատերերի ավելի քան 540 մլն գրառում՝ մեկնաբանություններով, հավանություններով, անվանումներով, հաշվառման գրություններով: Դրանք հայտնաբերվել են մեքսիկական Cultura Colectiva թվային հարթակում:
Bloomberg-ը նշում է, որ բազան անհասանելի է դարձել, երբ լրագրողները զգուշացրել են Facebook-ին առաջացած խնդրի մասին:
Facebook-ի ևս 22,000 օգտատերի տվյալներ, այդ թվում, անուններ, գաղտնաբառեր, էլփոստի հասցեներ արդեն հայտնվել էին At the Pool հավելվածում, որն արդեն գոյություն չունի: UpGuard-ը նշում է, թե չգիտի, թե որքան են տվյալները պահվել այդ հավելվածում, քանի որ բազան փակ էր, քանի դեռ ընկերությունն ուսումնասիրում էր այն: Բոլոր այդ տվյալները Amazon-ի ամպային պահեստարանում էին, գրում է «Վեդոմոստին»:
«Հանրությունը դեռ չի հասկանում, որ սիստեմային ադմինիստրատորներն ու մշակողները, մարդիկ, որոնք պետք է այդ տվյալների պահապանները լինեն, կամ ռիսկային են, կամ ծույլ, կամ էլ խորամանկում են»,-այսպես է մեկնաբանել իրավիճակը համացանցում ռիսկերի ուսումնասիրմամբ զբաղվող UpGuard-ի տնօրեն Քրիս Վիքերին:
Facebook սոցցանցի օգտատերերի տվյալների արտահոսքեր բազմիցս են եղել: Ընկերությանը նաև քննադատում են այն բանի համար, որ նրա անվտանգության քաղաքականությունը թույլ է տալիս միջամտել ընտրություններին: 2018-ի մարտին The Guardian-ը և The New York Times-ը մեղադրեցին սոցցանցին 50 մլն օգտատերի տվյալների արտահոսքի մեջ:

4 Апрель 2019 - 09:43 AMT
Данные пользователей Facebook оказались доступны на других платформах и в облачном хранилище Amazon, сообщила компания UpGuard, занимающаяся кибербезопасностью. В открытый доступ попали более 540 млн записей пользователей соцсети с комментариями, лайками, названиями учетных записей, они были обнаружены на мексиканской цифровой платформе Cultura Colectiva. Bloomberg отмечает, что доступ к базе был закрыт после того, как журналисты предупредили Facebook о проблеме.
Данные еще 22 000 пользователей Facebook, включая имена, пароли, адреса электронной почты, были доступны в уже не существующем приложении At the Pool. UpGuard уточняет, что не знает, как долго они хранились в приложении, поскольку база была закрыта, пока компания изучала ее. Все эти данные находились в облачном хранилище Amazon, пишут «Ведомости».
«Общественность еще не понимает, что системные администраторы и разработчики, люди, которые должны быть хранителями этих данных, либо рисковые, либо ленивые, либо хитрят», – прокомментировал ситуацию директор по исследованиям рисков в сети UpGuard Крис Викери. UpGuard отмечает, что направила письмо в Cultura Colectiva, At the Pool и Amazon еще в начале года, однако Facebook связался с Amazon лишь 3 апреля. После этого утечка была устранена. Две другие компании на запрос не откликнулись.
Facebook неоднократно сталкивался с утечками данных своих пользователей. Компанию также критиковали за то, что ее политика безопасности позволяла пользователям вмешиваться в выборы. В марте 2018 г. The Guardian и The New York Times в своих публикациях обвинили Facebook в утечке данных 50 млн пользователей: фирма Cambridge Analytica получила их с помощью теста в Facebook, а затем использовала в ходе предвыборной кампании президента США Дональда Трампа. Позже выяснилось, что утечка могла затронуть более 80 млн пользователей Facebook. Основателя Facebook Марка Цукерберга привлекали в качестве свидетеля по делу о возможном российском вмешательстве в выборы в США в 2016 г.