10 Ապրիլ 2019 - 06:43 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության գործադիր տնօրեն Մարտին Էռնեկյանին, որին ուղեկցում էին «Էռնեկյան» ընկերության տնօրեն Խորխե Դել Ագիլան և «Արմենիա» միջազգային օդանավակայանի գլխավոր տնօրեն Մարսելո Վենդեն:
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրերը և դրանց ընդլայնման հեռանկարները:
Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել Երևանի «Զվարթնոց», Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանների զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, «Հայփոստ» ՓԲԸ հետագա գործունեությանը, Հանրապետության հրապարակում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության նախկին շենքի ներդրումային ծրագրին վերաբերող հարցերին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև ավիացիոն շուկայի զարգացման և մրցակցության խթանման հնարավորությունների շուրջ:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել ՀՀ կառավարության և «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության միջև ձևավորված համագործակցության մթնոլորտից և փոխադարձաբար վերահաստատել այն էլ ավելի խորացնելու պատրաստակամությունը: Վարչապետը կարևորել է Հայաստանում ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրերը, որոնք նպաստում են մեր երկրում բիզնես միջավայրի ակտիվությանը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ հետագա քայլերի շուրջ քննարկումներն ավելի առարկայական շարունակել վարչապետի աշխատակազմի, շահագրգիռ գերատեսչությունների և ընկերության ներկայացուցիչների մակարդակով:

Prime Minister Nikol Pashinyan on Tuesday, April 9 hosted Martin Eurnekian, Executive Director of Corporación América, who was accompanied by Eurnekian Company Director Jorge Del Agila and Director General of Armenia International Airport Marcelo Wende.
During the meeting, investment programs implemented by the company in Armenia and the prospects for their expansion were discussed. Reference was made to the development of Yerevan’s Zvartnots airport, Shirak airport in Gyumri, the planned infrastructure improvements, HayPost CJSC’s activities, and the program of reconstruction of the former Republic Square-located building of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia. Ideas were exchanged on the development of the aviation market and promotion of competition.
The parties expressed satisfaction with the atmosphere of cooperation between the Government of the Republic of Armenia and Corporación América. Both sides reaffirmed their readiness to build on the existing ties of interaction. The Prime Minister attached importance to the programs implemented by the company in Armenia, which promote the business environment in our country.
An arrangement was reached to follow up the discussion between the Office of the Prime Minister, stakeholder agencies and company representatives.