ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Դիկ Չեյնին ավարտեց շրջագայությունն Անդրկովկասում, որը կոչված էր ամրապնդել Վաշինգտոնի դիրքերը Կասպից ծոցի էներգակիրների համար պայքարում: Սակայն եթե Թբիլիսիում ամեն ինչ հարթ անցավ, ապա Բաքվում բանակցությունները տապալվեցին: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Չեյնիին հասկացրեց, որ Ադրբեջանը չի սատարի էներգակրրները Ռուսաստանը շրջանցող ճանապարհով ուղղելու գաղափարին, գրում է «Կոմերսանտը»:
Դիկ Չեյնիին, որ առաջին անգամ էր Բաքվում, չդիմավորեցին ոչ Ի.Ալիեւը, ոչ նույնիսկ վարչապետ Արթուր Ռասի-զադեն: Փոխարենը նրան օդակայանում սպասում էր առաջին փոխվարչապետ Յաղուբ Էյուբովը եւ ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը: Ալիեւը չէր շտապում ընդունել Չեյնիին, նա հայտնվեց Ադրբեջանի նախագահի նստավայրում միայն երեկոյան:
Ինչպես հաղորդել են աղբյուրները Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմում, բանակցությունները բավականին ծանր էին, թեեւ Չեյնին ու Ալիեւը բավականին լավ հարաբերություններ ունեն դեռեւս այն ժամանակվանից, երբ Չեյնին աշխատում էր Halliburton-ում, իսկ Ալիեւը Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության փոխնախագահն էր:
Խոսքը գնում էր Վրաստանում պատերազմի մասին եւ Nabucco գազամուղի շինարարության հեռանկարների մասին: Ըստ աղբյուրների, Չեյնին հաղորդել է Ալիեւին, որ ԱՄՆ-ն կսատարի իր դաշնակիցներին տարածաշրջանում եւ մտադիր է հետագայում եւս առաջ տանել ՌԴ-ն շրջանացող տրանսկասպյան գաղամուղի գաղափարը:
Սակայն, Իլհամ Ալիեւը հասկացրել է, որ թեեւ գնահատում է Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունները, չի պատրաստվում վիճել Մոսկվայի հետ: Բաքուն չի արագացնի Nabucco նախագծի իրականացումը: Ինչպես հաղորդում են աղբյուրները, Չեյնին այնքան էր նյարդայնացած զրույցի արդյունքներից, որ նույնիսկ հրաժարվեց այցելել նրա պատվին տրվող հանդիսավոր ընթրիքը:
Այն, որ Ալիեւը չի ցանկանում սատարել Վաշինգտոնին եւ վատացնել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ, միանգամայն հասկանալի է: Այն, որ Թբիլիսին վերջնականապես զրկվեց Աբխազիայից եւ Հարավային Օսեթիայից եւ ռուսական տանկերի հայտնվելը բուն Վրաստանում, Բաքվում ընկալեցին որպես ազդանշան բոլոր նրանց տարածաշրջանում, ով ցանկանում է միանալ ՆԱՏՕ-ին:
Ադրբեջանը որոշեց, որ այս պայմաններում ավելի հուսալի է գազ առաքել Եվրոպա ոչ թե Վրաստանի ու Թուրքիայի, այլ Ռուսաստանի տարածքով: Առավել եւս, որ հունիսին «Գազպրոմն» առաջարել էր գնել ադրբեջանական գազը ցանկացած ծավալներով, ընդ որում գնի եվրոպական բանաձեւով:
Նախօրեին Դիկ Չեյնիի հետ բանակցություններից անմիջապես հետո ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Ալիեւի հեռախոսազրույցը Դ.Մեդվեդեւի հետ: Զրույցի ժամանակ երկու առաջնորդները քննարկեցին մոտ ապագայում անձնական հանդիպման հնարավորությունը:

Вице-президент США Дик Чейни завершил турне по Закавказью, которое было призвано укрепить позиции Вашингтона в борьбе за каспийские энергоносители. Но если в Тбилиси все прошло гладко, то в Баку переговоры закончились провалом. Президент Азербайджана Ильхам Алиев дал понять Чейни, что Азербайджан не будет поддерживать идею перенаправить потоки энергоносителей в обход России, пишет “Коммерсант”.
Дика Чейни, который впервые оказался в Баку, не встречали ни президент Ильхам Алиев, ни даже премьер Артур Раси-заде. Вместо этого вице-президента в аэропорту ждали первый вице-премьер Ягуб Эюбов и глава МИДа Эльмар Мамедьяров. Алиев не спешил принять Чейни, в резиденцию президента Азербайджана вице-президент США попал уже ближе к вечеру.
Как сообщили источники в аппарате азербайджанского президента, переговоры оказались довольно тяжелыми, хотя Дика Чейни и Ильхама Алиева связывают доверительные отношения еще с той поры, когда Чейни работал в Halliburton, а Алиев был вице-президентом госнефтекомпании Азербайджана (SOCAR).
Речь шла о войне в Грузии и перспективах строительства газопровода Nabucco. По данным источников, Дик Чейни сообщил Ильхаму Алиеву, что США будут твердо поддерживать своих союзников в регионе и намерены и дальше продвигать транскаспийский газопровод в обход России.
Однако Ильхам Алиев дал понять, что, хотя и ценит отношения с Вашингтоном, ссориться с Москвой не собирается. Баку не будет форсировать реализацию проекта Nabucco. Как сообщили в аппарате президента Азербайджана, что Дик Чейни был так раздражен итогами разговора, что даже отказался посетить торжественный ужин в свою честь.
Нежелание Ильхама Алиева поддержать Вашингтон и ссориться с Москвой вполне объяснимо. Окончательную потерю Тбилиси Абхазии и Южной Осетии, а также появление российских танков в самой Грузии в Баку восприняли как сигнал всем тем в регионе, кто намерен присоединиться к НАТО.
Как сообщают источники в российском ТЭКе, Азербайджан решил, что в нынешних условиях гораздо надежнее транспортировать газ в Европу не через Грузию и Турцию, а через Россию. Тем более что в июне этого года “Газпром” предложил закупать азербайджанский газ в любых объемах, причем по европейской формуле цены.
Накануне сразу после переговоров с Диком Чейни у Ильхама Алиева по инициативе российской стороны состоялся телефонный разговор с Дмитрием Медведевым. Во время беседы лидеры двух стран обсудили возможность провести личную встречу в ближайшее время.