Ամերիաբանկը արևային կայանների լիզինգի թեմայով կոնֆերանս է կազմակերպել իր կորպորատիվ հաճախորդների, ինչպես նաև հնարավոր գործընկերների համար:
Նպատակը բիզնես աշխարհի ներկայացուցիչներին արևային էներգիայի կիրառման առավելություններին, արևային էլեկտրակայանների առանձնահատկություններին, ֆինանսավորման արդյունավետ սխեմաներին, առկա փորձին ծանոթացնելն է:
Միջացառմանը ներկա էին Ամերիաբանկի կորպորատիվ և ներդրումային բանկինգի գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը, Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկի (EBRD) Հայաստանում Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագրի (GEFF) խորհրդատու կառույցի ներկայացուցիչները, Համաշխարհային բանկի մասնագետները, մատակարար ընկերություններ և այլ երկրների համապատասխան ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Ամերիաբանկի կորպորատիվ և ներդրումային բանկինգի գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ բանկը կարևորում է Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը:
«Մենք վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում շատ ակտիվ ենք եղել: Ժամանակին շատ ակտիվ ենք եղել հիդրոկայանների ֆինանսավորման գործում, հիմա վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ավելի շատ կենտրոնացած ենք արևային կայանների վրա: Արդեն ունենք լիզինգով և վարկավորումով 3 մլրդ դրամի պորտֆել, և սա կես տարվա ընթացքում: Աշխատում ենք հիմնականում բոլոր միջազգային կառույցների հետ, որոնց համար շատ կարևոր է վերականգնվող էներգիայի խթանումը, և այսօր փորձում ենք հարթակ ձևավորել, որտեղ կհանդիպեն արևային էներգիայի սարքավորումներ մատակարարող ընկերությունները, ֆինանսավորող կազմակերպությունները, պոտենցիալ և առկա ներդրողները: Ունենք բազմաթիվ առաջարկներ, որոնցից մեկն էլ ներդրողին առաջարկում է 20% Cashback, ինչը շատ հրապուրիչ ֆինանսական պայման է» ,- նշել է Գագիկ Սահակյանը:
Բանկի կողմից առաջարկվող Արևային լիզինգը ընձեռում է մի քանի հնարավորություններ. GEFF-ի հետ ունեցած գործակցության շրջանակում լիզինգի մայր գումարի 20%-ի փոխանցում (Cashback) հաճախորդի հաշվին և ստացված միջոցների տնօրինում հաճախորդի հայեցողությամբ, ֆինանսավորում առանց գրավի, գործակցության լայն շրջանական շուկայի լավագույն մատակարարների հետ, լիզինգին զուգահեռ այլ ֆինանսական գործիքների օգտագործում, սերտ գործակցություն միջազգային ֆոնդերի հետ:
Հայաստանում Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագրի փոխտնօրեն Անդրո Բութխուզին լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ չնայած ծրագիրը վերջերս է գործարկվել, սակայն շուկայում դրական շատ լավ միտումներ են նկատվում:
«Ներկայումս Հայաստանում արևային էներգիայի բում է, մեծ պահանջարկ կա: Հայ գործարարներն իրենց հերթին շատ են հետաքրքրված վերականգնվող էներգիայով՝ մասնավորապես արևային էներգիայի ոլորտով», – ասել է Անդրո Բութխուզին:
Նա հայտնել է, որ ՀՀ-ում արևային էներգիայի զարգացմանը միտված ծրագրի բյուջեն կազմում է $20 մլն, դրա տևողությունը 3-4 տարի է:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ միջոցառման նպատակն է ներկայացնել արևային էներգետիկայի ոլորտում կատարվող զարգացումները, ոլորտի զարգացման միտումներն ու հեռանկարները:
«Այսօր հրավիրել ենք ոլորտի մասնագետների մեզ հետ գործակցող տարբեր գործընկեր կազմակերպություններից: Ներկայացնում ենք մեր բանկի նոր ծրագիրը, որը մեկնարկել է մի քանի ամիս առաջ, այն կոչվում է Արևային լիզինգ, որի շրջանակում արդեն 30 կազմակերպության ֆինանսավորում է տրամադրվել, և, ընդհանուր առմամբ, մոտ 3 մլրդ դրամի պորտֆել ունենք,- նշել է Արտակ Հանեսյանը:
Միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել նաև պանելային քննարկում, որին մասնակցել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը, Համաշխարհային էներգետիկայի մասնագետ Էմիլ Զալինյանը, GEFF տեխնիկական խորհրդատու, ճարտարագետ Վարդան Խաչատրյանը, Ամերիաբանկի Լիզինգային գործառնությունների բաժնի ղեկավար Զարուհի Բոստանջյանը:

Америабанк организовал конференцию по теме лизинга солнечных станций для своих корпоративных клиентов, а также потенциальных партнеров.
Цель состоит в том, чтобы ознакомить представителей бизнеса с преимуществами использования солнечной энергии, особенностями солнечных электростанций, эффективными схемами финансирования и текущим опытом.
На мероприятии присутствовали директор по линии корпоративного и инвестиционного банкинга Америабанка Гагик Саакян, представители Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), консультативного органа по программе финансирования зеленой экономики (GEFF) в Армении, специалисты Всемирного банка, представители компаний-поставщиков и соответствующих сфер из других стран.
Как отметил директор по линии корпоративного и инвестиционного банкинга Америабанка Гагик Саакян в беседе с журналистами, банк придает важность развитию возобновляемой энергетики в Армении.
«Мы всегда проявляли активность в сфере финансирования возобновляемой энергетики. Раньше активно кредитовали строительство малых ГЭС, а сейчас акцентируем внимание на строительстве гелиостанций и установке солнечных панелей. У нас уже есть портфель в 3 млрд драмов по лизингу и кредитам. Мы работаем в основном со всеми международными структурами, для которых очень важно стимулирование возобновляемой энергетики. На конференции мы попытаемся сформировать платформу, где встретятся компании, поставляющие оборудование для солнечной энергии, финансирующие организации, потенциальные и существующие инвесторы. У нас есть много предложений, по одному из которых инвесторам предлагается возврат 20%, что очень привлекательно» ,- отметил Саакян.
Саакян отметил, что установка солнечных станций еще три года назад стоила довольно дорого, а сейчас с развитием технологий их цена снижается и становится более привлекательной. В рамках сотрудничества с программой финансирования зеленой экономики (GEFF) в Армении банк предоставляет возможность перечисления 20% от основной суммы лизинга на счет клиента и распоряжения полученными средствами по усмотрению клиента.
Выступая перед журналистами, заместитель руководителя проекта GEFF в Армении Андро Бутхузи отметил, что, хотя программа была запущена недавно, на рынке наблюдаются позитивные тенденции.
«Сегодня в Армении наблюдается бум в области инвестирования в возобновляемые источники энергии.Армянские бизнесмены, в свою очередь, очень заинтересованы в возобновляемых источниках энергии, в частности, в солнечной энергии», – отметил Бутхузи.
По его словам, общий фонд программы в Армении достигает $20 млн, срок которой составляет 3-4 года. На данный момент уже представлено кредитов на $2-3 млн.
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян отметил, что целью мероприятия является представление разработок в области солнечной энергетики, тенденций и перспектив отрасли.
«Сегодня для представления преимуществ сферы солнечной энергетики мы пригласили представителей Европейского банка реконструкции и развития, специалистов Всемирного банка по энергетике, представителей GEFF, представителей организаций – поставщиков в сфере солнечной энергетики. По программе Солнечного лизинга уже 30 организациям было предоставлено финансирование, а портфель банка на данном сегменте достиг 3 млрд драмов», – отметил Анесян.
В рамках мероприятия состоялась панельная дискуссия, в которой приняли участие заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Акоп Варданян, эксперт по мировой энергетике Эмиль Залинян, технический советник GEFF, инженер Вардан Хачатрян, руководитель отдела лизинговых операций Америабанка Заруи Бостанджян.