«Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ֆուտբոլային հանդիպումը մեզ հույս ներշնչեց, եւ մենք նպատակ ունենք ստեղծել համատեղ ընկերություններ»,- հայտնել է Թուրք-հայկական նախաձեռնության զարգացման խորհրդի (TABDC) համանախագահ Նոյան Սոյակը: Նրա խոսքերով, երկու երկրների նախաձեռնողները որոշում են կայացրել կարգավորելու համատեղ գինու արտադրությունը, գրում է թուրքական Referans թերթը: Նախորդ տարի TABDC-ի օգնությամբ հայկական, վրացական եւ թուրքական նախաձեռնողներն արդեն կարգավորել են պանրի համատեղ արտադրությունը:
TABDC-ի Կարսը ներկայացնող անդամ Իլհան Քոչուլուի խոսքերով, Հայաստանի եւ Թուրքիայի նախագահների հանդիպումը սկիզբ դրեց համատեղ նախաձեռնության զարգացմանը: «Արդեն սկսվել է գինու արտադրության հարցում համագործակցության կարգավորման գործընթացը: Մենք հայ եւ վրացի գործընկերներին առաջարկեցինք խաղողի որթեր տնկել Կարսում»,- ասել է նա:
Չնայած փակ սահմաններին, Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմում է մոտավորապես $150 միլիոն: Բեռների մեծ մասն անցնում է Վրաստանով, Թուրքիայի բաժինը կազմում է 90%: Թուրքական ընկերությունները արտահանում են տեքստիլ, շինարարական նյութեր, մթերք, երկարաժամկետ օգտագործման ապրանք, մասնավորապես` կենցաղային տեխնիկա: Եթե սահմանը բացվի, երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կարող է աճել մինչեւ $ 400 միլիոն կես տարվա ընթացքում:
Հայ-թուրքական սահմանը 1993թ. փակվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով, որում Թուրքիան կիսում է Ադրբեջանի դիրքորոշումը:

“Футбольный матч между сборными Армении и Турции вселил в нас надежду, и мы намерены создавать совместные компании», – заявил сопредседатель Турецко-армянского совета развития предприятия (TABDC) Ноян Сояк. По его словам, предприниматели двух стран приняли решение наладить совместное производство вина, пишет турецкая газета Referans. В прошлом году с помощью TABDC армянские, грузинские и турецкие предприниматели уже наладили совместное производство сыра.
По словам члена TABDC Ильхана Кочулу, представляющего Карс, встреча президентов Армении и Турции дала старт развитию совместного предпринимательства. «Уже началась работа по налаживанию сотрудничества в винном производстве. Мы предложили армянским и грузинским коллегам посадить виноградники в Карсе», – сказал он.
Несмотря на закрытые границы, товарооборот между Арменией и Турцией составляет приблизительно $150 миллионов. Большинство грузов идет через Грузию, доля Турции составляет более 90%. Турецкие компании экспортируют текстиль, строительные материалы, продукты, долгосрочные потребительские товары, в частности бытовую технику. Если граница откроется, то товарооборот между двумя странами может вырасти до $400 миллионов за полгода.
Армяно-турецкая граница закрыта в 1993 году из-за нагорно-карабахского конфликта, в котором Турция разделяет позицию Азербайджана.