SpaceX-ի ուղեծրում գործարկված 60 արբանյակից 3-ն այլևս կապի դուրս չի գալիս: Անջատված արբանյակներն այլևս չեն գործում և աստիճանաբար դուրս կգան ուղեծրից, ասվում է SpaceX-ի հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, ևս 2 արբանյակ «միտումնավոր կհանվի ուղեծրից՝ ծառայության ժամկետի սպառումից հետո ուտիլիզացիայի գործընթացի իմիտացիայի նպատակով», գրում է «Վեդոմոստին» Business Insider-ի վրա հղումով:
Starlink նախագծով ենթադրվում է մոտ 12 000 արբանյակի գործարկում բարձր հաճախականության ինտերնետ ծառայության գլոբալ ցանցի ստեղծման նպատակով՝ ամբողջ աշխարհի վճարունակ հաճախորդների համար:
WSJ-ի տվյալներով, SpaceX-ը մոտ $500 մլն ներդրում է ներգրավել Starlink: Ընկերությունը մտադիր է տարեկան մինչև 2000 արբանյակ գործարկել:

Три спутника из 60, запущенных на орбиту SpaceX в рамках миссии Starlink, перестали выходить на связь. Отключившиеся спутники больше не функционируют и будут постепенно сходить с орбиты, говорится в сообщении SpaceX.
Кроме того, как следует из заявления компании, еще два спутника будут «намеренно возвращены с орбиты для имитации процесса утилизации по окончании срока службы», пишут «Ведомости» со ссылкой на Business Insider.
Проект Starlink предполагает запуск почти 12 000 спутников для создания глобальной сети высокоскоростного интернет-сервиса для платных клиентов по всему миру.
По данным WSJ, SpaceX привлекла в Starlink около $500 млн инвестиций. Ежегодно компания намерена запускать до 2000 спутников.