«Հնարավոր է եւ նրանց կապում են մշակութային կապերն ու մարտավարական հարաբերությունները, բայց երբ գործը հասնում է էներգակրողների արտահանմանը, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ շոշափվում են բացառապես գործնական շահեր: Երկու երկրները շարունակում են վիճարկել 2010թ. Բաքու-Թբիլսի-Էրզրում խողովակաշարով մատակարարվելիք գազի ծավալն ու գինը»,- գրում է Eurasianet-ը:
Թուրքական ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ, Ադրբեջանին չի բավարարում այն գինը, որը Թուրքիան ցանկանում է վճարել գազի մատակարարման համար: Մանրամասները, ինչպիսիք են ճշգրիտ գինն ու մատակարարման ծավալները, քննարկման փուլում են գտնվում եւ դեռեւս չեն հրապարակվում: Թուրք-ադրբեջանական բանակցությունների ընթացքում առաջացած բարդությունների մասին հաղորդումները ուղեկցվում են պետությանը ենթակա «Գազպրոմ» ռուսական կոնցեռնի քայլերով, վերջինս ցանկանում է լրջորեն մեծացնել Ադրբեջանից գնվող գազի ծավալները: Տեղեկացված աղբյուրների հաղորդումների համաձայն, ադրբեջանական գազի հազար խորանարդ մետրի համար ռուսական ընկերությունն առաջարկել է 300 դոլլարի կարգի գումար:
Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում խողովակաշարը կասպիական ավազանի էներգոռեսուրսների մատակարարման` ռուսական հսկողությունից դուրս ձեւավորվող ցանցի առանցքային մասն է կազմում: Չնայած խողովակաշարի հարցում առկա հակասություններին, Թուրքիան եւ Ադրբեջանը շարունակում են քննարկել համատեղ ձեռնարկությունները: Այդպես, օրինակ, սեպտեմբերի 9-ին Թուրքիան եւ Ադրբեջանը հաստատեցին Nabucco խողովակաշարի` արդեն վաղուց ծրագրված նախագծի շուրջ աշխատանքները շարունակելու փոխադարձ նպատակը:

«Возможно, их и связывают культурные узы и стратегические отношения, но когда дело доходит до экспорта энергоносителей, в отношениях между Турцией и Азербайджаном превалируют исключительно деловые интересы. Две страны продолжают биться по вопросу цены и объемов поставок природного газа по трубопроводу Баку-Тбилиси-Эрзерум на 2010 год», – пишет Eurasianet
По сообщению турецких СМИ, Азербайджан не удовлетворяет цена, которую Турция хочет платить за газовые поставки. Подробности, такие как точная цена и объем поставок, находятся на стадии обсуждения и пока не разглашаются. Сообщения о сложностях, возникших в ходе турецко-азербайджанских переговоров, сопровождаются шагами подконтрольного государству российского концерна “Газпром”, желающего серьезно увеличить объем закупаемого им у Азербайджана газа. По сведениям из информированных источников, российская компания предложила платить за азербайджанский газ порядка 300 долларов за тысячу кубометров.
Трубопровод Баку-Тбилиси-Эрзерум является ключевой составляющей зарождающейся сети поставок энергоресурсов из Каспийского бассейна вне сферы российского контроля. Несмотря на противоречия по поводу трубопровода, Турция и Азербайджан продолжают обсуждать совместные предприятия. Так, например, 9 сентября Турция и Азербайджан подтвердили взаимное намерение продолжить работу над давно планируемым проектом трубопровода Nabucco.