Ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկի Neuralink գաղտնի ընկերությունը, որը նեյրոինտերֆեյսեր է մշակում մարդու ուղեղը համակարգչին միացնելու համար, առաջին անգամ իր մշակումներն է ցուցադրել:
Հիմնումից 2 տարի անց Neuralink-ը ճկուն «թելեր» է մշակել, որոնք կարելի է ներկառուցել ուղեղի մեջ ավելի մեծ ծավալի տվյալներ փոխանցելու համար, ինչպես նաև դրանց տեղադրման համար նախատեսված ռոբոտին, ինչպես նաև փոխանցումն արագացնող հատուկ չիպը: Վերջինը նման է մանրադիտակի և կարի մեքենայի, գրում է «Սնոբը» The Verge-ի վրա հղումով:
Ինչպես նշում է պարբերականը, «թելերի» հաստությունը 4-6 միկրոմետր է, այսինքն դրանք մարդկային մազից բարակ են: 6 թելում 192 էլեկտրոդ կա, որոնք ռոբոտ վիրաբույժը տեղադրում է ուղեղի մեջ, խուսանավելով արյունատար անոթներից, ինչը նվազագույնի է հասցնում բորբոքային պրոցեսները: «Թելերից» ստացվող ազդանշանները համակարգիչ է փոխանցում գանգի վրա ամրացված սարքը: Ըստ Մասկի, վերջնական նպատակը մարդկային ուղեղի և արհեստական ինտելեկտի «սիմբիոզի» ստեղծումն է:
Neuralink տեխնոլոգիան թույլ կտա սարքերը ներմուծել կաթվածահար մարդկանց օրգանիզմ, որպեսզի նրանք կարողանան կառավարել համակարգիչները կամ հեռախոսները: Այժմ տեղադրման համար հարկավոր է անցք անել գանգատուփի մեջ, իսկ նմանատիպ սարքերի տեղադրումը տրավմատիկ է: Ապագայում ընկերությունները մտադիր են այդ նպատակների համար լազերներ օգտագործել: Այդ նպատակով Neuralink-ը համագործակցում է Սթենֆորդի համալսարանի հետ: Ակնկալվում է, որ առաջին փորձերը մարդկանց մասնակցությամբ կկատարվեն 2020-ի ավարտին:

Секретная компания американского миллиардера Илона Маска Neuralink, которая разрабатывает нейроинтерфейсы для подключения человеческого мозга к компьютерам, впервые продемонстрировала свои разработки.
За два года с момента основания Neuralink разработала гибкие «нити», которые можно встроить в мозг для передачи больших объемов данных, робота для вживления их, а также специальный чип, ускоряющий передачу. Последний похож на микроскоп и швейную машинку, пишет «Сноб» со ссылкой на The Verge
Как отмечает издание, толщина «нитей» состовляет от 4-6 микрометра, что значительно тоньше человеческого волоса. Шесть нейронитей содержат 192 электрода, которые робот-хирург вживляет в мозг, избегая кровеносных сосудов, что минимизирует воспалительные процессы. Сигналы, полученные с «нитей», передает на компьютер закрепленное на черепе устройство. По словам Маска, в конечном счете цель Neuralink — «симбиоз» человеческого мозга с искусственным интеллектом.
Технология Neuralink позволит вживлять устройства парализованным людям, чтобы они смогли управлять компьютерами или телефонами. Сейчас вживление требует сверления черепа, а сама установка похожих устройств более травматична. В будущем в компании собираются использовать для таких операций лазеры. Для этого к сотрудничеству с Neuralink привлекли ученых из Стэнфордского университета. Ожидается, что первые эксперименты на людях проведут к концу 2020 года.