Facebook Reality Labs-ի աշխատակիցներն ու Սան Ֆրանցիսկոյում գտնվող Կալիֆորնիայի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ խոսակցության ժամանակ գրանցված ուղեղի ակտիվությունը կարող է օգտագործվել արտասանած տեքստի վերծանման համար: Այդ մասին ասվում է ընկերության բլոգում, աշխատանքի մանրամասները նկարագրված են Nature Communications հանդեսում հրապարակված հոդվածում:
Գիտնականները գրանցել են էպիլեպսիայով տառապող մարդկանց ուղեղի ակտիվությունը, իսկ հետո կարողացել են վերծանել բառերն իրական ժամանակի ռեժիմով: «Ուղեղ-համակարգիչ» (brain–computer interface; BCI) ինտերֆեյսն առայժմ կարող է վերծանել միայն բառերի և արտահայտությունների մի փոքր համախումբ: Հետագայում գիտնականները հուսով են, որ կկարողանան վերծանել բառերը րոպերում 100 բառ արագությամբ, որտեղ սխալներն ընդամենը 17 տոկոս կկազմեն, գրում է vc.ru-ն:
Ապագայում Facebook-ը մտադիր է օգտագործել BCI տեխնոլոգիան՝ ստեղծելու համար ոչ ինվանիզ կրիչ սարք, որը թույլ կտա մարդկանց տպել տեքստը բառերը մտքում արտասանելիս: Սարքը կօգնի խոսքի խախտումներով մարդկանց:
Facebook-ը դեռևս 2017-ին էր հայտարարել, որ աշխատում է ներքին խոսքի վերծանման տեխնոլոգիայի վրա: Facebook Reality Labs-ի ղեկավար Մարկ Շեվիլլեն ասել էր CNN Business-ին, որ դա երկարաժամկետ ծրագիր է՝ մշակումները կարող են մոտ 10 տարի տևել:

Сотрудники подразделения Facebook Reality Labs и ученые Калифорнийского университета в Сан-Франциско выяснили, что записанная во время разговора активность мозга может быть использована для декодирования произнесенного текста. Об этом говорится в блоге компании, подробности работы описаны в статье для журнала Nature Communications.
Исследователи записали активность мозга пациентов с эпилепсией, а затем смогли расшифровать слова в режиме реального времени. Пока используемый интерфейс «мозг — компьютер» (brain–computer interface; BCI) может декодировать только небольшой набор слов и фраз. В будущем ученые рассчитывают добиться скорости декодирования до 100 слов в минуту с частотой ошибок менее 17%, пишет vc.ru.
В будущем Facebook рассчитывает использовать технологию BCI для создания неинвазимного носимого устройства, которое позволит людям печатать текст, лишь произнося слова про себя. Устройство поможет людям с нарушениями речи. Вице-президент Facebook по AR/VR Эндрю «Боз» Босуорт написал в своём Twitter, что прогресс в разработке также показывает, как могут использоваться очки дополненной реальности.
Facebook рассказала, что работает над технологией для расшифровки внутренней речи на экран компьютера, в 2017 году. Глава исследовательской группы Facebook Reality Labs Марк Шевилле сказал CNN Business, что это долгосрочная программа — разработки могут занять более десяти лет.