Հոկտեմբերի 13-ին Իրանը կսկսի գազի արտահանումը Հայաստան: Իրանի գազի ազգային ընկերության (NIGC) տնօրեն Ռասուլ Սալմանիի խոսքերով, կիրակի օրվանից Հայաստանը կսկսի գազ առաքել Հայաստան:
«Իրանը նախատեսում է Հայաստան առաքել տարեկան 1,1 մլրդ խորանարդ մետր գազ: Սկզբնական շրջանում գազի առաքումների ծավալը շատ մեծ չի լինի, սակայն 2009թ. այն կհասնի 2,3 մլրդ խորանարդ մետրի: Փոխարենը Իրանը Հայաստանից կստանա 3,3 մլրդ Կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա»,-ասել է Սալմանին, հաղորդում է իրանական IRINN գործակալությունը:
Իրան-Հայաստան գազամուղի 100-կիլոմետրանոց իրանական ճյուղը սկսվում է Թավրիզում եւ վերջանում է երկու երկրների սահմանագծին Մեղրիում: Հայկական մասը Մեղրիից հասնում է Սարդարան: Իրանը հաջորդ երկու տարիներին կապահովի Հայաստանի գազի պահանջը: Գազամուղի ընդհանուր արժեքը կազմում է 28,2 մլն դոլար:

6 Октябрь 2008 - 09:51 AMT
13 октября Иран начнет экспорт газа в Армению. По словам директора Национальной Иранской газовой компании (NIGC) Расула Салмани, Армения начнет поставлять электроэнергию в Иран с воскресенья.
«Иран планирует ежегодно поставлять в Армению 1,1 млрд. кубометров газа. В первое время Иран будет поставлять меньший объем газа, но в 2009 году он достигнет 2,3 млрд. кубометров. В обмен на это Иран получит от Армении 3,3 млрд. Квт/ч электроэнергии», – сказал Салмани, передает иранское агентство IRINN.
Иранская 100-километровая ветка газопровода Иран-Армения начинается в Тавризе и заканчивается у границы двух стран в Мегри. Армянская ветка идент от Мегри к Сардарану. Иран обеспечит потребность Армении в газе в течение последующих двух лет. Общая стоимость газопровода составляет $28,2 миллиона.