Հայաստանի ջերմոցային արտադրանքի (ոչ միայն հատապտուղների, այլ նաև բանջարեղենի և ծաղիկների) նկատմամբ աստիճանաբար աճող պահանջարկի շնորհիվ ֆերմերների առջև արտահանման նոր հնարավորություններ բացվեցին:Արտահանման պայմանները բավարարելու համար, հատկապես Մերձավոր Արևելքի և Եվրոպայի բոլորովին նոր շուկաներում, ի լրումն Ռուսաստանի, անհրաժեշտ էր արդիականացնել Հայաստանի ջերմոցային ոլորտը: Օրինակ` սննդի անվտանգության ապահովումը չէր համապատասխանում այլ երկրներում գործող պահանջներին. չկար ստանդարտ փաթեթավորում, հնարավոր չէր ապահովել ապրանքների դասակարգում և տեսակավորում ըստ չափի, գույնի, հասունության, պնդության կամ փափկության: Աշխատուժի սահմանափակ հմտությունները, թերզարգացած ենթակառուցվածքը, ինչպես նաև իրավական և կարգավորող ոլորտի խոչընդոտները նույնպես արգելք էինհանդիսանում մատակարարման համաշխարհային շղթաներում հայկական ագրոբիզնեսի ինտեգրման համար:
2016թ. Համաշխարհային բանկի խումբը (ՀԲԽ) սկսեց համագործակցել Հայաստանի կառավարության հետ իր «Ներդրումային քաղաքականության և ագրոտնտեսությունների զարգացման ծրագրի»շրջանակներում, որն իրականացվում էրմասնավոր հատվածում ՀԲ-ի ներկայացուցիչ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) կողմից`ջերմոցային տնտեսությունների ոլորտն ընդլայնելու համար նախադրյալներ ստեղծելու նպատակով: Ծրագրին աջակցել է նաև Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության կողմից ֆինանսավորվող` Ներդրումային խորհրդատվության ծառայությունը:
Հայաստանում ծավալվող գործունեության շրջանակներում ՄՖԿ-ն աջակցում է այն ընկերություններին, որոնք ձգտում են ընդլայնել իրենց արտահանման ծավալները կամ ավելացնել իրենց մասնաբաժինը միջազգային շուկաներում, և մեր խորհրդատվությունը, որը ներառում է Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումը դիվերսիֆիկացնելու վերաբերյալ ուղեցույցներ, նպաստել է արտահանման դիվերսիֆիկացմանը:
Ներկայումս ավելի մեծ թվով հայկական ընկերություններ հատապտուղ են արտահանում Եվրոպական միություն, իսկ անցյալ տարի երկու ընկերություն մուտք գործեցինաև այլ շուկաներ` Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրոպական միության երկրներից բացի: Եվս երեք միջին ձեռնարկություն այժմ ծաղիկ է արտահանում, և ծաղիկների արտահանման ընդհանուր ծավալն աճել է ավելի քան 1.5 անգամ. 2016թ. այն կազմում էր շուրջ 755 տոննա, իսկ 2018թ.,ըստ պաշտոնական վիճակագրության (առ 26.07.2019թ.),հասել էր մոտ 1300 տոննայի:
Բացի այդ, ՄՖԿ-ն փորձեց նպաստել տվյալ ոլորտում կարողությունների զարգացմանը` տեղական աշխատուժի համար վերապատրաստման դասընթաց մշակելու միջոցով, որի արդյունքում գյուղատնտեսության ոլորտի մասնագետների հաջորդ սերունդը, թերևս, պատրաստ կլինի իր արտադրանքն ավելի մեծ թվով սպառողների առաջարկել:
Զարգացման ներուժ
Արդեն բավականին երկար ժամանակ ջերմոցային տնտեսությունը, հատկապես` բանջարեղենի և ծաղիկների աճեցման ջերմոցները, էապես նպաստում են Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը: Գյուղատնտեսական ոլորտում իրականացվող ծրագրերը խթանում են երկրում սննդամթերքի և խմիչքի արտադրության զարգացումը` ինտեգրելով այն մատակարարման ավելի խոշոր ցանցերում: Համաշխարհային բանկի տվյալների համաձայն, վերջին 7 տարիների ընթացքում ագրոբիզնեսի ոլորտի միջինացված բաժինը ՀՆԱ-ում կազմել է 16.6 տոկոս, իսկ ոլորտում առկա աշխատատեղերի թիվը կազմել է Հայաստանի աշխատատեղերի ընդհանուր թվի 34.8 տոկոսը:
Քանի որ արտահանումն, այնուամենայնիվ, բավականին զարգացած չէր, ՄՖԿ-ի խորհրդատվական աջակցությունը սկսվեց Հայաստանի ջերմոցային ոլորտի արտահանման ներուժի ուսումնասիրությունից: Հաջորդ հույժ կարևոր քայլը ջերմոցային արտադրանքի արտահանման շղթայի բոլոր օղակների հստակ սահմանումն էր` համապատասխան փոփոխություններ մշակելու նպատակով: Այդ համատեքստում իրականացվեցին նաև տվյալ բիզնեսի համար կարևոր մատակարարման ցանցի մասնակիցների, այդ թվում`պետական և մասնավոր ոլորտի շահագրգիռ կողմերի հետքննարկումներ:
ՄՖԿ-ի հստակ առաջարկություններն ստանալուց հետոիրականացվեց գյուղատնտեսության և ագրոբիզնեսի ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների (ՕՈՒՆ) ներուժի գնահատում,և մշակվեցՕՈՒՆ-ի հնարավորությունների առավել արդյունավետ օգտագործմանն ուղղված ռազմավարություն: Ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ օտարերկրյա ներդրումների համար գրավիչ ենմիայն ջերմոցային արտադրանքն ու ծաղիկները. հենց սրանց արտահանումն է հավանական իրականացնել դեպի Եվրոպական միության երկրներ: Դրանից հետո սկսեցին մշակվել արտահանման շուկայի ընդլայնմանծրագրերը:
Հայաստանում որակավորված աշխատուժի խիստ պահանջից ելնելով` 2017թ. ՄՖԿ-ի աջակցությամբ մշակվեց «Ջերմոցային մշակաբույսերի արտադրության և կառավարման» դասընթացը, մասնավորապես, Հայաստանի ջերմոցային ոլորտում հմտությունների կարիքների և աշխարհի առաջատար համալսարանների ծրագրերի ուսումնասիրության արդյունքում մշակվեց ութ ամիս տևողությամբդասընթացԱգրոբիզնեսի Հետազոտությունների և Կրթության Միջազգային Կենտրոնի հետ համատեղ:
Ներկայումս տարեկան 50 ուսանող մասնակցում է վերոնշյալ դասընթացին, որի շրջանակներում նրանք ծանոթանում են ժամանակակից ջերմոցային կառույցներին, ջերմոցներում կիրառվող առաջադեմ տեխնոլոգիաներին, արտադրության մեջ օգտագործվող ռեսուրսներին և նյութերին, ջերմոցային միկրոկլիմայի կառավարման համակարգերին, բույսերի ֆիզիոլոգիային և պաշտպանությանը: Սա առաջիկայում անպայման կունենա դրական արդյունք:
Դրական արդյունքներ տեղական շուկայում
ՄՖԿ-ի աջակցությունը ջերմոցային ոլորտին նաև այլ դրական արդյունքներ արձանագրեց.«Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի» աշխատանքներում ընդգրկվեց Հայաստանում ՄՖԿ-ի երկարամյա գործընկեր Ամերիաբանկը, որն առևտրի ֆինանսավորման եզակի միջնաժամկետ լուծում առաջարկեց «Գրինֆուդ» տեղական ջերմոցային ընկերությանը: Այդ ֆինանսավորման շնորհիվընկերությունը երկարաձգեցջերմոցային էներգաարդյունավետ սարքավորումների ձեռքբերման ժամկետները և կարողացավ ներմուծել տվյալսարքավորումները: Արդյունքում «Գրինֆուդ»-ի ջերմոցների ներկայիս արտադրական հզորությունըեռապատկվելու է, ինչը հնարավորություն կտա ընկերությաննընդլայնել իր արտադրանքի տեսականին:
Ընկերությունը փնտրում է իր արտադրանքը Եվրոպական միության շուկաներ արտահանելու հնարավորություններ: Միևնույն ժամանակ, ընկերությունը մասնակցել է գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման վերաբերյալ ՄՖԿ-ի կազմակերպած քննարկումներին:
«Գրինֆուդ» ընկերության զարգացումը նպաստում է նաև Շիրակի մարզի տնտեսության ամրապնդմանը: Այդ մարզի գյուղական վայրերում ընկերության աշխատակիցների ընդհանուր թվի մոտ 85 տոկոսը կանայք են: Ակնկալվում է աշխատատեղերի քանակի 20 տոկոս աճ:
«Գրինֆուդ»-ի տնօրենի կարծիքով, ձեռք բերածնոր սարքավորումները կնպաստեն շրջակա միջավայրի պահպանությանը, քանի որ ժամանակակից գյուղատնտեսական սարքավորումները նվազեցնում են ածխածնի մոնօքսիդի արտանետումը և հնարավորություններեն ստեղծում ջերմոցային նոր մթերքի արտադրության համար: Բոլոր նշված բարելավումները «էապես կբարձրացնեն մեր արտադրանքի որակը», – նշել է «Գրինֆուդ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Անդրանիկ Իգնատոսյանը: – «Արդյունքում, մեր արտադրանքն ավելի մրցունակ կլինի և ավելի բարձր եկամտաբերություն կապահովի»:

Чтобы соответствовать условиям экспорта, особенно на совершенно новых рынках Ближнего Востока и Европы, помимо России, требовалась модернизация тепличного сектора Армении. Например, по части безопасности пищевых продуктов армянское тепличное хозяйство не отвечало требованиям других стран – не были установлены определенные стандарты упаковки, а также невозможно было обеспечить классификацию и сортировку продуктов по размерам, цвету, зрелости, твердости или мягкости. Ограниченные навыки на рынке труда, слабая инфраструктура, а также юридические и нормативные препятствия также не позволяли армянским аграрным предприятиям интегрироваться в международные системы снабжения.
В 2016 году Группа Всемирного банка (ГВБ) начала сотрудничать с правительством Армении в рамках своего проекта «Политика инвестиций в развитие аграрного сектора Армении», реализуемого Международной финансовой корпорацией (IFC), представляющей ГВБ в частном секторе. Проект осуществляется при содействии Механизма консультативной службы по иностранным инвестициям (FIAS), финансируемого министерством финансов Австрии. Целью этого сотрудничества была подготовка почвы для расширения тепличного сектора.
В рамках своей деятельности в Армении IFC оказывает содействие компаниям, желающим расширить экспорт своей продукции или стремящимся увеличить свою долю на международных рынках. Консультативная работа IFC способствовала диверсификации экспорта сельскохозяйственной продукции армянских производителей.
В настоящее время все больше армянских компаний экспортируют ягоды в Европейский Союз, а в прошлом году две компании вышли на рынки за пределами Евразийского экономического союза и Европейского союза. Еще три компании из сектора среднего бизнеса теперь уже экспортируют цветы, и общий объем экспорта цветов увеличился более чем в 1.5 раза – примерно с 755 тонн в 2016 году до почти 1300 тонн в 2018 году, согласно официальной статистике (данные на 26.07.2019 год).
Кроме того, мы помогли сектору нарастить потенциал, разработав курсы переподготовки для местных работников, благодаря которым следующее поколение специалистов по сельскому хозяйству сможет предлагать свой урожай еще большему количеству потребителей.
Потенциал для роста
Уже многие годы тепличное хозяйство, в частности овощные и цветочные теплицы, вносит существенный вклад в развитие сельскохозяйственного сектора Армении. Промышленные сельскохозяйственные проекты способствуют развитию пищевой промышленности и производства напитков, обеспечивая связь с более крупными каналами снабжения в сфере агробизнеса. Согласно данным Всемирного банка, за последние 7 лет на долю сектора агробизнеса приходилось в среднем 16,6 процента ВВП и 34,8 процента от общего числа рабочих мест в Армении. Однако, поскольку экспорт был недостаточно развит, консультационная поддержка IFC началась с анализа экспортного потенциала тепличного сектора Армении.
Налаживание цепочки экспортных поставок тепличной продукции было следующим важным шагом на пути к соответствующим изменениям. IFC помогла провести переговоры с участниками цепочки поставок, включая государственные и частные организации.
Получив целевые рекомендации IFC, мы также оценили потенциал привлечения прямых иностранных инвестиций (ПИИ) в сельское хозяйство и агробизнес и разработали стратегию извлечения пользы из возможностей ПИИ. Изучение вопроса привлечения ПИИ в сельскохозяйственный сектор показало, что интерес с точки зрения ПИИ представляют только парниковые продукты и цветы, имеющие перспективы экспорта в Европейский Союз. Затем последовали планы по расширению экспортного рынка.
Учитывая потребность в квалифицированной рабочей силе в Армении в 2017 году IFC оказала поддержку в разработке курса обучения по выращиванию тепличных культур и управлению данным сектором. Проведя исследование требующих развитие навыков работы в тепличном секторе Армении и изучив учебные программы ведущих университетов мира, IFC помогла с разработкой восьмимесячного курса обучения совместно с Международным центром исследований и образования агробизнеса.
Ежегодно 50 студентов проходят обучение по современным конструкциям теплиц, передовым технологиям, используемым в тепличном хозяйстве, ресурсам и материалам, применяемым в производстве, системам контроля микроклимата в теплицах, физиологии и защите растений.
Создание преимуществ на местном рынке
Содействие тепличному сектору со стороны IFC принесло и другие положительные результаты. В рамках нашей Глобальной программы финансирования торговли мы заключили сотрудничество с Америабанком, давнишним партнером IFC в Армении, с целью разработки особого решения по среднесрочному торговому финансированию местной тепличной компании «Гринфуд», благодаря которому компании удалось продлить сроки финансирования с целью приобретения энергоэффективного тепличного оборудования и импортировать это оборудование.
В результате этого, нынешние тепличные мощности «Гринфуд» увеличатся втрое и позволят компании диверсифицировать производственные линии и выращивать новые культуры. Рассматривая возможности экспорта своей продукции на рынки Европейского Союза, компания также приняла участие в переговорах по экспорту агропродукции, организованных IFC.
Кроме того, рост компании «Гринфуд» укрепляет экономику Ширакской области, сельской местности, где штат сотрудников компании почти на 85 процентов состоит из женщин. Ожидается, что количество рабочих мест увеличится на 20 процентов.
«Гринфуд» считает, что новое оборудование положительно отразится на окружающей среде, поскольку современное агротехническое оборудование сокращает выбросы окиси углерода и создает потенциал для нового агропроизводства. В совокупности, эти усовершенствования «значительно улучшат качество нашей продукции», – отмечает Андраник Игнатосян, директор ООО «Гринфуд». – «Наши продукты станут более конкурентоспособными и будут приносить более высокую прибыль».