2008 թվականի հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 2-ը ՀՀ Կառավարության նիստերի դահլիճում տեղի կունենա առաջին ռուսական արդյունաբերական «Expo-Russia Armenia» ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են` «Զառուբեժ-Էքսպո» ԲԲԸ-ն եւ «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել «Զառուբեժ-Էքսպո» ընկերությունում, «Expo-Russia»-ն հանդիսանում է 2008թ. ապրիլի 30-ից մինչեւ մայիսի 3-ը Ծաղկաձորում կայացած հայ-ռուսական գործարար համաժողովի տրամաբանական շարունակությունը: Երկու նախագծերի նպատակն է տնտեսական, մշակութային, քաղաքական, գիտա-տեխնիկական համագործակցության զարգացումը Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ, կապերի հաստատումն ու զարգացումը երկրների միջեւ, համատեղ բիզնեսի, առեւտրատնտեսական եւ ներդրումային հարաբերությունների զարգացումը:
«Զառուբեժ-Էքսպո» ԲԲԸ-ի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիդ Վարդանովը համոզված է, որ «Expo-Russia» առաջին ռուսական արդյունաբերական ցուցահանդեսը Հայաստանում հսկայական դեր կունենա երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման համար, կդառնա լավագույն գործարար հարթակը:
Ցուցահանդեսը կկազմակերպվի մի քանի թեմատիկ բաժիններով, այդ թվում` մեքենաշինություն, շինարարություն, տրանսպորտ եւ լոգիստիկա, երկրաբանություն եւ լեռնահանքային արդյունաբերություն, էներգետիկա, մետալուրգիա, հեռահաղորդակցություններ եւ կապ, բժշկություն եւ առողջապահություն, գյուղատնտեսություն եւ սննդամթերք, ինովացիաներ եւ ներդրումներ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, քիմիական արդյունաբերություն, կրթություն, ոսկերչություն:
«Մենք հուսով ենք, որ այս նախագիծը շատ ակտուալ, պահանջված ու հաջող կլինի: Ավելին, մենք համոզված ենք, որ այն ամենամյա կդառնա»,-ասել է Դ.Վարդանովը:
«Expo-Russia»-ին կմասնակցեն ավելի քան 50 ռուսական ընկերություններ Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներից` Մոսկվայից, Մոսկվայի մարզից, Սանքտ Պետերբուրգից, Դոնի Ռոստովից, Չելյաբինսկից, Վորոնեժից, Վոլգոգրադից, Մագնիտոգորսկից, Իվանովոից, Կուրսկից, Սամարայից, Եկատերինբուրգից, Յարոսլավլից, Սմոլենսկից, Նովոսիբիրսկից, Նիժնի Նովգորոդից, Կրասնոյարսկից, Աստրախանից եւ այլն:

С 31 октября по 2 ноября 2008 года в Доме заседаний Правительства РА пройдет первая российская промышленная выставка «Expo-Russia Armenia». Организаторы предстоящей выставки: ОАО «Зарубеж-Экспо» и Концерн «Мульти Груп». Как сообщили PanARMENIAN.Net в компании «Зарубеж-Экспо», «Expo-Russia» стала логическим продолжением армяно-российского бизнес-форума, состоявшегося 30 апреля – 3 мая 2008 года в армянском городе Цахкадзор. Цель обоих проектов – развитие экономического, культурного, политического, научно-технического сотрудничества между Российской Федерацией и Республикой Арменией, установление и укрепление связей между странами, развитие совместного бизнеса, торгово-экономических и инвестиционных отношений.
Председатель Совета директоров ОАО «Зарубеж-Экспо» Давид Вартанов уверен, что первая российская промышленная выставка «Expo-Russia» в Армении сыграет огромную роль в развитии торгово-экономических связей между двумя странами, станет лучшей деловой площадкой.
Выставка будет организована по нескольким тематическим разделам, в том числе: машиностроение, строительство, транспорт и логистика, геология и горная промышленность, энергетика, металлургия, телекоммуникации и связь, медицина и здравоохранение, сельское хозяйство и продовольствие, инновации и инвестиции, информационные технологии, химическая промышленность, образование, ювелирное искусство.
«Мы надеемся, что этот проект будет очень актуальным, востребованным и успешным. Более того, мы уверены, что он станет ежегодным», – подчеркнул Д. Вартанов.
В «Expo-Russia» примут участие более 50 российских компаний из разных городов России: Москвы, Московской области, Санкт-Петербурга, Ростова-на-Дону, Челябинска, Воронежа, Волгограда, Магнитогорска, Иванова, Курска, Самары, Екатеринбурга, Ярославля, Смоленска, Новосибирска, Нижнего Новгорода, Красноярска, Астрахани и других.