Sony-ն հայտնել է PlayStation 5-ի թողարկման ժամկետը՝ այն կներկայացվի 2020-ի ավարտին:
«Սարքը վաճառքի կհանվի 2020-ի վերջում՝ ամանորյա տոնավաճառների շրջանում»,-ասել են ընկերությունում: Խաղային սարքի նոր տարբերակը վիբրացիայի բարելավված գործառույթով գեյմփադ կունենա: Օրինակ, օգտատերերը, որոնք ֆուտբոլի սիմուլյատոր են խաղում, կկարողանան տարբերել մարզադաշտի ծածկույթը, գրում է «Վեդոմոստին»:
«Դուք կկարողանաք զգալ տարբեր ծածկույթները, երբ վազեք խոտածածկ դաշտով կամ անցնենք ցեխի միջով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Երկրորդ նորարարությունն այն է, ինչ կոչվում է ադապտիվ թրիգեր, որոնք ներկառուցված են թրիգերների կոճակների մեջ (L2/R2): Խաղացողները կկարողանան կանոնավորել սեղմման ուժը, զգալու համար, օրինակ, աղեղի լարումը կամ ամենագնացի արագացումը քարքարոտ տեղանքում»,-ասվում է բլոգում: Տակտիլ զգացողությունների հետ մեկտեղ թրիգերի կարգաբերումը թույլ կտա գործողություններն ավելի լավ նմանակել, պարզաբանում է Sony-ն:
Խաղային սարքի նոր սերունդ ստեղծելով՝ Sony-ն ձգտել է «հզորացնել ընկղմման էֆեկտը», հայտարարել է Sony Interactive Entertainment-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջիմ Ռայանը Wired պարբերականին տված հարցազրույցում:
Ավելի վաղ Microsoft կորպորացիան հայտնել էր, որ մրցակից Xbox խաղային սարքի նոր սերունդը վաճառքում կհայտնվի 2020-ի վերջում:

Sony представит игровую приставку PlayStation 5 в конце 2020 года.
«Она поступит в продажу как раз в период новогодних распродаж в конце 2020 года», – уточнили в компании. Новая версия игровой консоли получит геймпад с улучшенной функцией вибрации. Например, пользователи, играющие в симулятор футбола, смогут различать покрытие стадиона, пишут «Ведомости».
«Вы сможете почувствовать различные текстуры, когда пробегаете по травяным полям или проходите по грязи», – говорится в сообщении.
«Второе новшество – это то, что мы называем адаптивными триггерами, которые встроены в кнопки триггеров (L2/R2). Игроки смогут регулировать силу нажатия так, чтобы чувствовать, например, тактильное ощущение от натяжения лука или ускорение внедорожника на каменистой местности», – отмечается в блоге. В сочетании с тактильными ощущениями настройка триггеров позволит лучше имитировать различные действия, поясняет Sony.
Создавая новое поколение игровой консоли, Sony стремилась «усилить эффект погружения», заявил в интервью изданию Wired президент и главный исполнительный директор Sony Interactive Entertainment Джим Райан.
Ранее корпорация Microsoft сообщила, что новое поколение конкурирующей игровой консоли Xbox поступит в продажу в конце 2020 года.