15 Հոկտեմբեր 2019 - 09:01 AMT
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով հոկտեմբերի 15-18-ը Հայաստան են այցելելու աշխարհահռչակ Airbus ընկերության պաշտպանական և տիեզերական հարցերով փոխնախագահ Լիոնել Շամփոան և տարածաշրջանային պատասխանատու Վսեվոլոդ Կազակովը:
Այցի շրջանակում Airbus-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաները քննարկելու են ՀՀ-ին ոլորտային արդյունաբերությանն աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները: Ընկերությունը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ կրթական ծրագրերի իրականացմամբ, հայաստանյան ինստիտուտների հետ համագործակցության հաստատմամբ:
Մասնավորապես, Airbus-ը պատրաստակամություն է հայտնել կրթական և վերապատրաստման ծրագրեր իրականացնել առաջատար ֆրանսիական տիեզերաօդային համալսարանի՝ Ավիացիայի և տիեզերքի Ազգային բարձրագույն դպրոցի մասնակցությամբ, հայտնում են նախագահի մամուլի ծառայությունից
Օդանավերի արտադրությամբ զբաղվող Airbus ընկերությունը խոշորագույն ավիացիոն և տիեզերական ընկերությունն է Եվրոպայում: Այստեղ մշտապես կարևորում են նորարարական լուծումների և ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը, ինչը նոր հնարավորություններ է ստեղծում թռիչքների ապագայի համար:
Նախագահ Սարգսյանի առաջին հանդիպումն ընկերության ղեկավարության հետ կայացել էր դեռևս 2019-ի հունիսին Լը Բուրժեում անցկացված՝ Փարիզի միջազգային ավիացիոն ցուցահանդեսի շրջանակում. Արմեն Սարգսյանն այցելել էր ընկերության տաղավար, հանդիպել ղեկավարության հետ: Հենց այստեղ էլ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Հայաստան այցելության և համագործակցության հնարավորությունների շուրջ քննարկումները շարունակելու վերաբերյալ:

По приглашению президента Республики Армения Армена Саркисяна с 15 по 18 октября Армению посетят вице-президент по оборонным и космическим вопросам всемирно известной компании Airbus Лионель Шампоа и ответственный по региону Всеволод Казаков. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
В рамках визита в Армению высокопоставленные чиновники Airbus обсудят возможности оказания содействия отраслевой промышленности нашей страны. Компания заинтересована в реализации образовательных программ с Арменией, налаживании сотрудничества с армянскими институтами. В частности, компания Airbus выразила готовность осуществить образовательные и учебные программы при участии ведущего французского космического авиационного университета – Национальной высшей школы авиации и космоса.
Компания Airbus, занимающаяся производством самолетов, является крупнейшей авиационной и космической компанией в Европе.
Первая встреча Саркисяна с руководством компании состоялась еще в июне этого года в рамках Парижской международной авиационной выставки. Президент посетил павильон компании, встретился с руководством компании. Именно здесь была достигнута договоренность о визите в Армению и продолжении обсуждений вокруг возможного сотрудничества.