18 Հոկտեմբեր 2019 - 12:55 AMT
Samsung կորպորացիայում խոստովանել են, որ ցանկացած մատնահետքով կարելի է արգելաբացել Galaxy S10 սմարթֆոնը: Ընկերությունը խոստացել է ծրագրային ապահովում թողարկել, որը կարող է շտկել այդ բացը: Խոցելիության մասին հայտնի դարձավ շնրոհիվ մի բրիտանուհու, որի ամուսինը կարողացել էր արգելաբացել նրա հեռախոսն իր մատնահետքով, գրում է BBC-ին:
Լիզա Նիլսենը պաշտպանիչ գելային թաղանթ էր գնել հեռախոսի համար eBay-ով, սքանավորել էր իր աջ ձեռքի բթամատը և հետո հայտնաբերել, որ կարողանում է արգելաբացել հեռախոսը նաև ձախ ձեռքի բթամատով: Նա խնդրել էր ամուսնուն արգելաբացել իր հեռախոսը և ամուսինը կարողացել է դա անել երկու ձեռքով:
Ամուսինները փորձել են նաև այլ հեռախոսով, նույնպես պաշտպանիչ թաղանթ փակցնելով, և արդյունքը նույնն է եղել:
Մարտին Samsung-ը, ներկայացնելով Galaxy S10-ը, հեղափոխական անվանեց մատնահետքով նույնականացման տեխնոլոգիան, քանի որ օգտագործվում է 3D մատնահետքերի նույնականացման տեխնոլոգիան:
Samsung կորպորացիան հայտարարել է, որ իրազեկ է խնդրին և կշտկի այն:
Սմարթֆոնի աշխատանքի մասին նախորդ զեկույցներում ենթադրություններ կային, որ հեռախոսների համար նախատեսված որոշ պաշտպանիչ թաղանթներն անհամատեղելի են Samsung-ի սքանավորման ցուցիչի հետ՝ մնում է մի փոքր օդային շերտ, ինչը խանգարում է ճշգրիտ սքանավորմանը:

Любой отпечаток пальца подойдет для разблокировки смартфона Galaxy S10, признали в корпорации Samsung.
Компания пообещала выпустить программное обеспечение, способное исправить этот изъян. Об уязвимости стало известно благодаря британке, муж которой сумел разблокировать ее телефон при помощи своего отпечатка пальца, пишет BBC.
Лиза Нильсон купила гелевую защитную пленку для телефона на eBay за 2,7 фунта, отсканировала отпечаток своего большого пальца правой руки, а потом обнаружила, что отпечаток большого пальца левой руки также может разблокировать телефон. Она попросила своего мужа попробовать разблокировать смартфон, и он тоже смог это сделать обеими руками.
Супруги провели эксперимент с другим телефоном, нанеся на него ту же защитную пленку, – результат оказался таким же.
В марте, после релиза смартфона Galaxy S10, Samsung назвал технологию аутентификации по отпечатку пальца революционной.
Сканер смартфона использует ультразвуковую технологию распознавания 3D-отпечатков пальцев, чтобы идентифицировать пользователя.
В компании Samsung заявили, что знают о проблеме некорректного распознавания отпечатков и исправят ее. Южнокорейский онлайн-банк KaKao обратился к клиентам с просьбой отключить опцию распознавания отпечатков пальцев для доступа к личным счетам до тех пор, пока проблема не будет устранена.
В предыдущих отчетах о работе смартфона были сделаны предположения о том, что некоторые защитные пленки для телефонов несовместимы с датчиком сканирования Samsung: они оставляют небольшой воздушный зазор, неплотно прилегая к телефону, и это мешает корректному сканированию.