Հայաստանից Իրան տանող երկաթուղային ճանապարհն առնվազն $1 մլրդ ծախս կպահանջի: Այդ մասին հաղորդել է հայկական երկաթուղային ցանցը որպես կոնցեսիա ստացած «Ռուսական երկաթուղային ճանապարհներ» ԲԲԸ-ի ղեկավար Վլադիմիր Յակունինը: ՌԵՃ-ի ղեկավարը նշել է, որ ընկերությունը պատրաստ է նախագծի կապալառուն դառնալ, եթե Ռուսաստանը, Իրանն ու Հայաստանը համաձայնության գան դրա ֆինանսավորման պայմանների շուրջ: Վ.Յակունինը հայտնել է, որ երկաթուղային ճանապարհի կառուցման նախագիծը քննարկվել է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահների վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ, հաղորդում է ՌԵՃ-Գործընկերը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարկիսյանը, երկաթուղային ճանապարհի կառուցումը կարող է տեւել առնվազն հինգ տարի: Ներկայումս կա Իրան-Հայաստան երկաթուղային ճանապարհի կառուցման երեք տարբերակ: Հայաստանի համար առավել նախընտրելի է երրորդը, որի համաձայն երկաթուղային ճանապարհն անցնելու է Գագարինո-Գավառ-Մարտունի-Ջերմուկ ճանապարհով: Այդ տարբերակը թույլ է տալիս կարճ ճանապարհով հասնել Վայոց Ձորի շրջան, իսկ այնտեղից` Իրանին սահմանակից Մեղրու շրջան: Նախագծով ենթադրվում է Իրանի տարածքով 80կմ երկարությամբ երկաթուղային ճանապարհի կառուցում մինչեւ Մերանտ կայարան:

Железная дорога из Армении в Иран обойдется, по меньшей мере, в $1 млрд. Об этом сообщил глава ОАО “Российские железные дороги”, получивших в концессию армянскую железнодорожную сеть, Владимир Якунин. Глава РЖД отметил, что компания готова быть подрядчиком проекта, если Россия, Иран и Армения договорятся об условиях его финансирования. В.Якунин заявил, что проект строительства железной дороги обсуждался на недавней встрече президентов России и Армении, сообщает РЖД-Партнер.
Как ранее заявил министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян, строительство железной дороги может занять, как минимум, пять лет. На сегодняшний день есть три варианта строительства железной дороги Иран-Армения. Для Армении наиболее приемлемым является третий вариант, согласно которому железная дорога будет проходить по маршруту Гагарино-Гавар-Мартуни-Джермук. Этот вариант позволяет по короткому пути добраться до области Вайоц Дзор, а оттуда до приграничного с Ираном района Мегри. Проектом предполагается прокладка железнодорожного полотна длиной в 80 км по территории Ирана до станции Мерант.