Ռուսաստանը մտադիր չէ գազ արտահանող երկրների Ֆորումի հիմքի վրա միջազգային կարտել ստեղծել: Այդ մասին Եգիպտոսի իր գործընկեր Ահմեդ Նազիֆի հետ հանդիպմանը հայտնել է ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը: Ավելի վաղ այլ ռուս պաշտոնյաներ արդեն մի անգամ չէ, որ հայտարարել են, որ նավթ արտահանող երկրների Կազմակերպության նմանությամբ գազային OPEC չեն ստեղծելու:
«Մենք գիտենք այն վախերի մասին, որոնք հնչում են էներգոռեսուրսների որոշ սպառող երկրներից. այդ վախերի համար ոչ մի հիմքեր չկան»,- նշել է Ռուսաստանի վարչապետը: Ընդ որում, Պուտինը նշել է, որ էներգահումքի արդյունաբերող երկրները պետք է կողմնորոշեն իրենց գործողությունները, փոխանակվեն տեղեկատվությամբ, անեն ամեն բան, որպեսզի համաշխարհային շուկաներն ապահովեն ածխաջրածնային հումքի անընդհատ մատակարարմամբ, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Գազ արտահանող երկրների ֆորումը միջազգային կառույց է, որի շրջանակներում փոխանակվում են երկիր մասնակցի գազի արդյունահանման եւ վաճառքի տվյալներով: Այդ կազմակերպությունը չի կարող ազդել գազի գնի վրա աշխարհում: Ֆորումի հավաքներն անցկացվում են ամեն տարի, իսկ մոտակա հավաքը կկայանա 2008թ. նոյեմբերի կեսերին: Դրանում մշտական մասնակցություն են ցուցաբերում Ալժիրը, Բոլիվիան, Բրունեյը, Վենեսուելան, Եգիպտոսը, Ինդոնեզիան, Իրանը, Քաթարը, Լիբանանը, Ռուսաստանը եւ եւս 6 երկիր:
«Գազային OPEC»-ի ստեղծման մասին 2007թ. սկզբին խոսք բացեց Իրանը, որի իշխանությունների կարծիքով կարտելի մեջ պետք է մտնեն Ռուսաստանը, Քաթարը, Ալժիրը եւ մի քանի այլ երկիր: Ընդ որում, գազի շատ սպառողներ, այդ թվում` Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն, արտահայտվեցին նման «գազային OPEC»-ի ստեղծման դեմ` վախենալով շուկայում մենատիրության հաստատումից:

Россия не намерена создавать международный картель на базе Форума стран-экспортеров газа. Об этом заявил премьер-министр РФ Владимир Путин на встрече с премьер-министром Египта Ахмедом Назифом. Ранее другие российские чиновники уже неоднократно заявляли, что не будут создавать “газовой OPEC” по типу Организации стран – экспортеров нефти.
«Мы знаем об опасениях и даже страхах, которые звучат из некоторых стран-потребителей энергоресурсов: для этих страхов нет никаких оснований», – отметил российский премьер. При этом Путин отметил, что страны-производители энергосырья должны координировать свои действия, обмениваться информацией, делать все для того, чтобы обеспечить бесперебойное снабжение мировых рынков углеводородным сырьем, сообщает “Интерфакс”.
Форум стран – экспортеров газа – международная структура, в рамках которой обмениваются данными по объемам добычи и продажи газа страны-участницы. Эта организация не может влиять на цены на газ в мире. Собрания форума проводятся ежегодно, а ближайший состоится в середине ноября 2008 года. Постоянное участие в нем принимают Алжир, Боливия, Бруней, Венесуэла, Египет, Индонезия, Иран, Катар, Ливия, Россия и еще 6 стран.
Речь о создании “газовой OPEC” в начале 2007 года завел Иран, по мнению властей которого в картель должны войти Россия, Катар, Алжир и несколько других стран. При этом многие потребители газа, в том числе Евросоюз и США, высказывались против создания такой “газовой OPEC”, опасаясь установления монополии на рынке.