23 Դեկտեմբեր 2019 - 10:49 AMT
ԱՊՀ միանգամից մի քանի երկրների, մասնավորապես Բելառուսի, Ղրղզստանի և Ղազախստանի, ներկայացուցիչները դեմ են արտահայտվել օրենքին, որով նախատեսվում է հեռախոսներում, համակարգիչներում և այլ սարքերում ռուսական ծրագրերի նախնական տեղադրում:
Ըստ այդ երկրների ներկայացուցիչների, օրենքը բոլորովին համաձայնեցված չէ միության մասին պայմանագրի հետ և կարող է մեկուսացնել ռուսական շուկան՝ ԵՏՄ այլ երկրներից տեխնիկապես բարդ ապրանքների շրջանառության առումով, գրում է Ferra.ru-ն:
Բացի այդ, օրենքը կարող է նաև սահմանափակել միության ներքին շուկայի աշխատանքը: Նաև երկրները հայտնել են այդ ծրագրերի համար տեխնիկական պահանջներ մշակելու, ինչպես նաև դրանց ընդհանուր ցանկը կազմելու անհրաժեշտության մասին:
Ավելի վաղ «Վեդոմոստին» հղում անելով ԵՏՀ մամուլի ծառայությանը, հայտնել էր, որ հանձնաժողովը վերլուծում է միության մասնակիցներից յուրաքանչյուրի տեսակետը՝ վերջնական որոշում կայացնելու համար:

23 Декабрь 2019 - 10:06 AMT
Представители сразу нескольких стран СНГ, в частности Белоруссии, Киргизии и Казахстана, выступили против закона, подразумевающего предустановку российских программ на телефоны, компьютеры и прочие устройства.
По словам вышеупомянутых представителей стран, данный закон абсолютно не согласован с договором о союзе и способен изолировать российский рынок в обороте технически сложных товаров из других стран Евразийского экономического союза, пишет Ferra.ru.
Кроме того, он также может ограничить работу внутреннего рынка союза. Также страны сообщили о необходимости разработать технические требования к предустанавливаемым программам, а также сформировать их в общий список.
Ранее «Ведомости», ссылаясь на пресс-службу ЕЭК, рассказали, что на данный момент комиссия анализирует каждую точку зрения участников союза, для вынесения окончательного решения, противодействует ли данный закон торговле.