Beeline ապրանքանիշի ներքո ներկայացող «ՎԵՈՆ Արմենիա» ընկերությունը դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ իր բաժնետոմսերը Ucom շարժական կապի օպերատորին վաճառելու համար թույլտվություն ստանալու հարցով: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին ասաց ՀԾԿՀ մամուլի քարտուղար Լիանա Ազիզյանը:
Նրա խոսքով՝ Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին օրենքի համաձայն, կարգավորող մարմինը պետք է համաձայնություն տա գործարքին: Նույն օրենքով սահմանվում են նաև, թե կարգավորող մարմինը որ դեպքում կարող է գործարքը մերժել:
Լիանա Ազիզյանի խոսքով՝ դիմումի քննարկումն ընթացքի մեջ է, բայց որոշման հրապարակման հստակ ժամկետներ նախանշված չեն:
Ucom-ն ու Beeline-ը բջջային կապի հայկական 3 օպերատորներից 2-ն են, այսպիսով՝ նրանց միավորմամբ երկրում կմնա բջջային կապի 2 օպերատոր։ Ընկերությունները նաև հիմնական խաղացողներ են ֆիքսված ինտերնետի ու հեռախոսակապի ծառայությունների շուկաներում։

10 Январь 2020 - 10:13 AMT
Компания «Веон Армения» (торговая марка Beeline) обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг РА для получения разрешения продать свои акции местному оператору мобильной связи Ucom. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь КРОУ Лиана Азизян.
По ее словам, согласно Закону об электронной коммуникации, регулятор должен одобрить сделку. В том же законе указано, в каком случае регулирующий орган может отказаться одобрить сделку.
Как отметила Азизян, обсуждение заявки продолжается, но точный срок публикации решения не заявлен.
В конце декабря стало известно, что компания Ucom обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг для приобретения компании «Веон Армения».
Ucom и Beeline – два из трех армянских операторов мобильной связи, в результате их слияния в стране останутся всего два оператора сотовой связи. Компании также являются основными игроками на рынке фиксированного Интернета и телекоммуникационных услуг.