Հայաստանը 69-րդ տեղն է զբաղեցրել Համաշխարհային բանկի «Կանայք, բիզնեսը և օրենքը» զեկույցում 190 երկրի շարքում՝ ստանալով 82,5 միավոր։
Համաշխարհային բանկի «Կանայք, բիզնեսը և օրենքը» 2020թ․ զեկույցը ներկայացնում է կնոջ գործնական կյանքում հիմնարար ազատությունները՝ դասակարգված 8 չափորոշիչով․ այն է՝ շարժունակություն, աշխատատեղ, վարձատրություն, ամուսնություն, մայրական խնամք, ձեռներեցություն, սեփականության տնօրինում և կենսաթոշակ։
Հայաստանն առավելագույն 100 միավոր է ստացել «տեղաշարժի ազատություն», «ամուսնություն», «գույքի տնօրինում» և «կենսաթոշակային ապահովում» ցուցանիշներով:
«Ծնող» ոլորտում երկրին տրվել է 60 միավոր, իսկ աշխատանքի ապահովման՝ 50: Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանում ուժի մեջ է մտել կենցաղային բռնությունից կանանց պաշտպանող օրենսդրությունը:
Հետխորհրդային երկներից Հայաստանից առաջ են Լատվիան (6 տեղ), Էստոնիան (9 տեղ), Լիտվան (29 տեղ), Վրաստանը (55 տեղ) և Մոլդովան (61 տեղ): Ընդ որում, Հայաստանն առաջ է Ադրբեջանից (92 տեղ), Տաջիկստանից (95 տեղ), Ուկրաինայից (96 տեղ), Ղրղզստանից (103 տեղ), Բելառուսից (107 տեղ), ՌԴ-ից (122 տեղ), Ղազախստանից (124 տեղ) և Ուզբեկստանից (139 տեղ):
100 միավոր է հավաքել 8 երկիր՝ Բելգիան, Դանիան, Իսլանդիան, Լատվիան, Լյուքսեմբուրգը, Ֆրանսիան և Շվեդիան, որոնց միացել է նաև Կանադան՝ վերջերս փոփոխած երեխայի խնամքի համար արձակուրդին վերաբերող իր օրենսդրությունը:
Զեկույցում ասվում է, որ շատ երկրներում կանանց տրամադրվում է իրավաբանական իրավունքների մի մասը միայն, տղամարդկանց համեմատ, ինչը խոչընդոտում է նրանց տնտեսական և սոցիալական զարգացմանը:

15 Январь 2020 - 12:38 AMT
Армения заняла 69-е место среди 190 стран в докладе группы Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон 2020», набрав 82.5 балла.
В исследовании анализируются законы, затрудняющие трудовую и предпринимательскую деятельность женщин.
Исследование охватывает реформы в данных восьми сферах, связанных с расширением экономических прав и возможностей женщин и проведенных в период с июня 2017 года по сентябрь 2019 года. Эти восемь показателей отражают взаимоотношения женщин с законом на различных этапах их трудовой карьеры.
Так, Армения получила максимальные 100 баллов по показателям «свобода перемещения», «брак», «распоряжение имуществом» и «пенсионное обеспечение».
Высокие баллы Армения получила также по показателям «ведение бизнеса» и «оплата труда».
В сфере «родительство» стране присвоено 60 баллов, а в сфере «трудоустройство» – 50 баллов.
Как отмечается в докладе, в Армении вступило в силу законодательство о защите женщин от бытового насилия.
Среди стран постсоветского пространства Армению в рейтинге опередили Латвия (6 место), Эстония (9), Литва (29), Грузия (55) и Молдова (61). При этом Армения опередила Азербайджан (92 место), Таджикистан (95), Украину (96), Киргизию (103), Белоруссию (107), Россию (122), Казахстан (124) и Узбекистан (139).
Лидерами рейтинга, набравшие максимальные 100 баллов, стали Бельгия, Канада, Дания, Франция, Исландия, Латвия, Люксембург и Швеция. В пятерку аутсайдеров исследования вошли Западный берег реки Иордан и сектор Газа, Йемен, Судан, Ирак и Катар.