Իրանի կողմից Իրաքում ամերիկյան ռազմակայանների հրթիռակոծման հետևանքով ԱՄՆ 11 զինծառայող է տուժել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությանը հղումով:
Ավելի վաղ այդ մասին, ԱՄՆ-ում ռազմական աղբյուրների վրա հղումով, հայտնել էր Defense One պարբերականը: Նշվում էր նաև, որ տուժածների մոտ կասկածում են ուղեղի ցնցում և նրանց տարհանել են Քուվեյթում և Գերմանիայում գտնվող հոսպիտալներ:
«Ակնկալվում է, որ այդ զինծառայողները կվերադառնան Իրաք, երբ պիտանի համարվեն զինծառայության համար»,- հայտարարել է ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության ներկայացուցիչ Բիլ Էրբանը:
Հունվարի լույս 8-ի գիշերն Իրանը հրթիռային պատասխան հարված էր հասցրել Իրաքյան Ալ-Ասադում ու Էրբիլում (Քրդստան) տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Դա Իրանի պատասխանն էր հունվարի 3-ին իրանցի գեներալ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությանն ամերիկացիների գնդակոծության հետևանքով:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, որոնք հրապարակել էին նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Պենտագոնը, ԱՄՆ զինծառայողների շրջանում տուժածներ չեն եղել:

Центральное командование США (CENTCOM) подтвердило, что при обстреле Ираном баз в Ираке пострадали 11 американских военных, пишет РИА Новости.
Ранее об этом со ссылкой на военные источники в Соединенных Штатах сообщало издание Defense One. Также отмечалось, что у пострадавших подозрение на сотрясение мозга, поэтому их эвакуировали в госпитали в Кувейте и Германии.
«Ожидается, что эти военнослужащие вернутся в Ирак, когда их посчитают пригодными к несению службы», — заявил представитель CENTCOM капитан Билл Эрбан.
Иран обстрелял американские базы в Ираке 8 января, выпустив по ним около 15 ракет. Это стало очередным ответом Тегерана на убийство иранского генерала Касема Сулеймани 3 января в Багдаде.
По официальным данным, которые озвучивал и президент Дональд Трамп, и Пентагон, пострадавших среди военнослужащих США не было.