Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին չի ընդունել երկրի վարչապետ Ալեքսեյ Գոնչարուկի հրաժարականը։ Վերջինիս հետ հանդիպմանը Զելենսկին հայտարարել է, որ որոշել է «աշխատանքը շարունակելու հնարավորություն տալ» նրան և կառավարությանը, գրում է «Վեդոմոստին»։
Հունվարի 17-ին Գոնչարուկը հրաժարականի դիմում էր գրել։ Նա իր որոշումը պատճառաբանել էր նախագահի հանդեպ հարգանքի և վստահության վերաբերյալ բոլոր կասկածները փարատելու ցանկությամբ։ Հրաժարականի մասին գրառման մեջ Գոնչարուկն ասել էր, որ ձայնագրությունները մոնտաժված են և «արհեստականորեն տպավորություն են ստեղծում», թե ինքն ու կառավարության անդամները չեն հարգում նախագահին:
«Հիմա ժամանակը չէ խարխլելու պետությունը տնտեսապես և քաղաքականապես», – ասել է Զելենսկին։
Նա հորդորել է Գոնչարուկին մտածել որոշ նախարարներին, «ըստ մասնագիտական տվյալների», փոխարինելու մասին։
Հունվարի 15-ին YouTube-ի «Ինչպես խաբել նախագահին» ալիքում, որը հենց այդ օրն էր ստեղծվել, ձայանգրություններ էին հրապարակվել, որտեղ մի քանի մարդ քննարկում է տնտեսական քաղաքականության վերաբերյալ զեկույցը և գրիվնայի փոխարժեքը։ Գոնչարուկի ձայնին նման ձայնով ոմն մեկը «պարզունակ» է անվանում նախագահի պատկերացումները տնտեսության մասին, իսկ ինքն իրեն՝ տնտեսական ոլորտից անգիտակ համարում։
Իշխող «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության պատգամավորները դիմել էին Անվտանգության ծառայությանը՝ խնդրելով հետաքննել միջադեպն ու պարզել աղբյուրը, ինչպես նաև մոնտաժի հավանականությունը։

18 Январь 2020 - 06:57 AMT
Президент Украины Владимир Зеленский не принял отставку премьера страны Алексея Гончарука. Во время встречи с премьером президент заявил, что решил дать ему и его правительству «шанс работать дальше», пишут «Ведомости».
17 января Гончарук подал в отставку. Свое решение он объяснил желанием убрать любые сомнения в уважении и доверии к президенту. По словам премьера, опубликованные ранее аудиозаписи, на которых он якобы нелестно отзывается о Зеленском, были смонтированы из фрагментов записей совещаний в правительстве.
«Сейчас не то время, чтобы расшатывать государство экономически и политически», – сказал Зеленский.
Он призвал Гончарука подумать над возможным кадровым усилением правительства, заменив тех или иных руководителей министерств «в соответствии с их профессиональными данными».
15 января на YouTube-канале «Как обмануть президента», который был создан в тот же день, были опубликованы аудиозаписи. На них несколько человек обсуждают доклад по экономической политике президенту и рост курса гривны. Человек с голосом, похожим на голос Гончарука, называет «примитивными» представления президента об экономике, а себя – «профаном в экономике».
После публикации записей депутаты из фракции «Слуга народа» обратились в Службу безопасности Украины с просьбой провести расследование и установить их источник, а также выяснить, были ли признаки монтажа. Сам Зеленский потребовал от правоохранительных органов в течение двух недель найти причастных к записи разговоров.