Գազը մինչև 2020-ի ապրիլի 1-ը չի թանկանա, քանի որ ռուսական կողմի հետ պայմանավորվածություն կա սակագինը չբարձրացնելու վերաբերյալ: Ըստ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի՝ սահմանին գազի գինը նույն պայմանավորվածության շրջանակում չի թանկանա մինչև 2021-ի հունվարի 1-ը, տեղեկացնում է Sputnik Armenia-ն։
«Պայմանավորվածություն կա նաև, որ մինչև ապրիլի 1-ը ոչ միայն սակագնի փոփոխություն չի լինի, այլև հայտ չի ներկայացվի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով։ Այնուամենայնիվ, հիմա ընթանում են քննարկումներ, որոնք դեռ ամփոփված չեն։ Ըստ այդմ, այս պահին հայտ ներկայացնելու որևէ պատճառ ես չեմ տեսնում»,– ասել է Գրիգորյանը։
Իսկ ապրիլի 1-ից հետո արդեն փոխվարչապետը չի բացառել, որ «Գազպրոմ Արմենիան» գազի գնի վերանայման հայտ կներկայացնի։ Եվ դրա հիմնական բաղադրիչը, նրա խոսքով, կարող է լինել գազի մատակարարման համակարգում ներդրումների պահանջը։
«ՀՀ տարածքում գազի անվտանգ, անխափան և արդյունավետ մատակարարում կազմակերպելու և իրականացնելու համար անհրաժեշտ են ներդրումներ։ Դա բավականին քննարկվող և քննարկվելիք թեմա է, և հնարավոր է, որ դրա հետ կապված «Գազպրոմ Արմենիան» նոր ասելիքներ ունենա, և այդ դեպքում այդ հարցը բաց և թափանցիկ կքննարկվի»,– ասել է Գրիգորյանը՝ շեշտելով, որ գազի գնի վերանայման շուրջ այս պահին ռուսական կողմի հետ բանակցություններ չեն ընթանում, բայց ներդրումների հարցը քննարկվում է։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ դեռ քննարկվելու է երկարաժամկետ կտրվածքով սակագին սահմանելու հարցը:
«Երբ խոսքը վերաբերում է երկարատև պայմանավորվածություններին, հայկական կողմը միշտպայման է առաջադրում բանաձև դնել գնագոյացման մեջ: Մի կողմից բանաձևային գնագոյացումը տալիս է հնարավորություն օգտվելու գազի ինքնարժեքի կամ բորսայական գների տատանումներից, մյուս՝ կանխատեսելիության խնդիրը շատ ավելի հարցական է դառնում: Ըստ այդմ, սա հարց է, որի շուրջ մտածում ենք»,- ասել է փոխվարչապետը, հայտնում է «ԳԱԼԱ»-ն:
Հունվարի 17-ին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը հայտնել էր, որ հնարավոր է, դիմի ՀԾԿՀ՝ գազի սակագնի վերանայման հարցով: ՀԾԿՀ ղեկավար Գարեգին Բաղրամյանը նշել էր, որ շուրջ $30 դոլարի ավելացման հարց է, սակայն դա չի նշանակում, որ հենց $30-ով էլ թանկացում է սպասվում։
2020-ին գազի սակագինը ՀՀ սահմանին 1000 խմ գազի դիմաց $165 է, 2019-ի հունվարի 1-ին գազի 1000 խմ-ը սահմանին արժեր $150։ Այժմ հայաստանյան սպառողները մեկ խորանարդ մետրի համար վճարում են 139 դրամ՝ մոտ $290 1000 խմ-ի համար:

Тариф на газ для населения Армении не изменится до 1 апреля 2020 года. Об этом заявил 20 января журналистам вице-премьер РА Мгер Григорян.
Он добавил, что с российской стороной есть договоренность о сохранении внутренних тарифов, а цена на границе останется прежней, как минимум, до 1 января 2021 года, пишет Sputnik-Армения.
Ранее сообщалось, что компания «Газпром Армения» может обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг с целью пересмотра внутренних цен на газ.
Вместе с тем, после апреля возможность повышения не исключена. Григорян объясняет это потребностью в новых вложениях в газотранспортную систему.
«Для безопасной и бесперебойной транспортировки газа на территории Армении нужны инвестиции. Сейчас эта тема – одна из самых обсуждаемых. Возможно, компании «Газпром Армения» будет что сказать, и будут прозрачные и открытые обсуждения», – заявил Григорян.
По его словам, сейчас с российской стороной обсуждений по пересмотру цены на газ не ведется, но вопрос инвестиций рассматривается.
Что касается оптимизации расходов «Газпром Армения», то, по словам Григоряна, некоторое сокращение расходов со стороны компании уже было.
1 января 2020 года цена на российский газ для Армении сохранилась на уровне 2019 года – по 165 долларов за тысячу кубометров вместо прежних 150. При этом для потребителей внутри Армении тарифы не изменились: для домашних хозяйств они, как и прежде, составляют 139 тысяч драмов (около 290 долларов) за тысячу кубометров.