2019-ին 2153 միլիարդատեր ավելի մեծ հարստություն է ունեցել, քան 4,6 մլրդ մարդ: Նման տվյալներ են ներկայացված միջազգային բարեգործական Oxfam կազմակերպության զեկույցում, որը հրապարակվել է Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին ընդառաջ:
Ըստ զեկույցի՝ դա «հսկայական ճեղքվածք է», իսկ տնտեսական անհավասարությունը դուրս է եկել հսկողությունից:
«Եթե երկրներն ամեն տարի կրճատեին եկամուտների անհավասարությունը 1%-ով, ապա 2030-ին 100 մլն մարդ դուրս կգար ծայրահեղ աղքատությունից»,- ասվում է զեկույցում, գրում է «Վեդոմոստին»:
Հեղինակները նշում են՝ ազգային կառավարությունները պետք է իրենց երկրներում «մարդկային տնտեսություն կառուցեն, որը գնահատում է այն, ինչն իրոք նշանակություն ունի հանրության համար, ոչ թե սնուցեն շահույթի ու հարստության համար անվերջ մրցավազքը»: Այդ ուղղությամբ որպես կարևոր քայլեր նշվում են ներդրումները երեխաների խնամքի համակարգերում և պրոգրեսիվ հարկադրման համակարգը, որտեղ հարստությունը կհարկվի:
Ըստ Bloomberg-ի՝ աշխարհի 20 ամենահարուստ մարդկանց համախառն կարողությունը 2012-ից հետո կրկնապատկվել է՝ $672 մլրդ-ից դառնալով $1397 մլրդ: Bloomberg Billionaires Index վարկանիշի համաձայն՝ այս պահի դրությամբ ամենամեծ կարողության տեր են Microsoft –ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսն ու Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը՝ որոնցից յուրաքանչյուրը $116 մլրդ ունի: Ամենահարուստ 20 մարդկանց թվում են նաև Ուորեն Բաֆեթը, Մարկ Ցուկերբերգը, Բերնար Առնոն, Լարի Փեյջն ու Սերգեյ Բրինը:

2153 миллиардера мира в 2019 году имели больше богатства, чем 4.6 млрд человек. Такие данные приводятся в докладе международной благотворительной организации Oxfam.
В докладе «Время заботиться» отмечается, что это «огромный разрыв», а само экономическое неравенство вышло из-под контроля. «Если бы страны ежегодно сокращали неравенство в доходах на 1%, то к 2030 году в условиях крайней нищеты жило бы на 100 млн меньше людей», – говорится в докладе, пишут «Ведомости».
По мнению авторов доклада, национальные правительства во всем мире должны «построить человеческую экономику, которая ценит то, что действительно имеет значение для общества, а не подпитывать бесконечную погоню за прибылью и богатством». Важными шагами на этом пути называются инвестиции в национальные системы ухода за детьми и введение прогрессивного налогообложения, включая налогообложение богатства.
По расчетам Bloomberg, совокупное состояние 20 самых богатых людей мира удвоилось с 2012 года с $672 млрд до $1397 млрд. Согласно рейтингу агентства Bloomberg Billionaires Index, самое большое состояние на данный момент у основателя Microsoft Билла Гейтса и основателя Amazon Джеффа Безоса – по $116 млрд. В двадцатку богатейших людей также входят Уоррен Баффетт, Марк Цукерберг, Бернар Арно, Ларри Пейдж, Сергей Брин.
Oxfam – международная благотворительная организация, ведущая борьбу с бедностью. Ее офисы действуют в 23 странах мира. Ежегодно она публикует доклады о неравенстве к началу Всемирного экономического форума в Давосе.