Չինաստանում նոր ծրագիր է մեկնարկում՝ մի շարք ոլորտներում մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկից հրաժարվելու ուղղությամբ: Դրա շրջանակում մինչև 2020-ի ավարտը երկրի բոլոր մեծ քաղաքներում կարգելվեն չքայքայվող պլաստիկե տոպրակները: Այդ մասին հայտարարել են երկրի շրջակա միջավայրի պաշտպանության նախարարությունը և Զարգացման ու բարեփոխումների ազգային հանձնաժողովը:
Արգելքն ուժի մեջ մտնելուն պես չինական քաղաքների խանութներում պոլիէթիլենային տոպրակներ այլևս չեն տրամադրվի:
2022-ից արգելքը կգործի արդեն ՉԺՀ բոլոր քաղաքներում և բնակավայրերում: Մինչև 2025-ը նոր մոտեցումը չի տարածվի շուկաների վրա, որտեղ թարմ մթերք է վաճառվում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բացի այդ, մինչև 2020-ի ավարտը հանրային սննդի ոլորտում Չինաստանի ամբողջ տարածքում կարգելվեն մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկից ձողիկները: Մեկանգամյա սպասքի պարագաները կարգելվեն խոշոր քաղաքների հանրային սննդի վայրերում 2020-ի վերջում, իսկ մյուս բնակավայրերում՝ 2022-ից:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է արգելել պլաստիկից պատրաստված մի շարք մեկանգամյա պարագաների օգտագործումը և տուգանել ԵՄ անդամ պետություններին պլաստիկ աղբի համար: Ինչպես հայտնի է՝ պլաստիկը վերամշակման ենթակա չէ:
ՀՀ-ում ևս մտադիր են գնալ այդ ճանապարգով: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը, Հայաստանում կարգելվի մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործումը: Նրա խոսքով՝ գործընթացը կսկսվի մեկ համայնքից, այնուհետև կլինի մարզի մակարդակով ու որոշ ժամանակ անց Հայաստանը կմիանա այն երկներին, որտեղ մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործումն արգելված է:

Власти Китая начинают программу по отказу от использования одноразового пластика в ряде сфер. До конца 2020 года во всех крупных городах страны будут запрещены неразлагаемые пластиковые пакеты, сообщили в министерстве охраны окружающей среды и Национальной комиссии по развитию и реформам.
После вступления запрета в силу в магазинах китайских мегаполисов не будут выдавать пластиковые пакеты, пишет Deutsche Welle.
С 2022 года запрет будет действовать во всех городах и населенных пунктах КНР. До 2025 года новая норма не будет распространяться на рынки, продающие свежие продукты.
Кроме того, до конца 2020 года в сфере общественного питания во всем Китае запретят использовать одноразовые пластиковые трубочки. Одноразовые пластиковые столовые приборы будут запрещены в индустрии общественного питания в крупных городах с конца 2020 года, в других населенных пунктах – с 2022 года.
В ближайшие годы запрет распространится на другие предметы из пластика, используемые, в частности, при продаже продуктов питания и в сфере курьерских доставок. Руководству отелей запретят предлагать постояльцам одноразовые зубные щетки и расчески. До 2025 года города и другие населенные пункты во всей стране должны будут сократить использование одноразовых пластиковых изделий на 30 процентов.
Запреты и ограничения на использование одноразовых пластиковых изделий вводят все больше стран мира. В частности, в начале 2019 года ЕС утвердил запрет на использование одноразовых изделий, которые могут производиться из других материалов. В частности, речь идет о пластиковой посуде, ватных косметических палочках, соломинках для питья. Запрет будет действовать с 2021 года. С 2024 года пластиковые бутылки будут продавать только с прикрепленными к ним крышками.