21 Հունվար 2020 - 15:27 AMT
2019-ի դեկտեմբերին Ներկայացուցիչների պալատը դեմոկրատ մեծամասնությունը քվեարկել էր նախագահի իմպիչմենտի օգտին՝ իշխանությունը չարաշահելու և Կոնգրեսի աշխատանքը խոչընդոտելու հիմքով: Սակայն, նախագահի իմպիչմենտի համար անհրաժեշտ է ոչ պակաս, քան ձայների երկու երրորդը, իսկ Սենատում մեծամասնությունը հանրապաետականներ են:
Այս պահին նախագահ Թրամփի գլխավոր խնդիրն ընտրազանգավածին համոզելն է, որ դեմոկրատների մեղադրանքը «վհուկների որս է», հայտնում է «Վեդոմոստին»՝ Reuters-ին հղումով:
Դեմոկրատներն ուզում են լսումների ընթացքում նոր վկաներ բերել և ապացույցներ կցել, որոնք ներկայացված չեն եղել Ներկայացուցիչների պալատում քննարկման ժամանակ: Հանրապետականները պահանջում են, որ նոր վկաներ ներգրավելու գործընթացի համար քվեարկությունը կատարվի այն ժամանակ, երբ հայցվորն ու պատասխանողը ներկայացրած կլինեն իրենց առանցքային փաստերը:
Ըստ դեմոկրատների՝ Թրամփը պետք է հեռացվի պաշտոնից ազգային անվտանգության և օրենքի գերակայության, ինչպես նաև 2020-ի նախագահական ընտրություններն անկախ անցկացման համար:
Նախագահի կողմնակիցները նշում են, որ մեղադրանքը հակասահմանադրական է և նպատակ ունի չեղարկելու 2016-ի նախագահական ընտրության արդյունքներն ու ազդելու 2020-ի ընտրությունների վրա:
Հետաքննության համար առիթ է հանդիսացել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու 2019-ի հեռախոսազրույցը: Սպիտակ տան ղեկավարը պնդել է, որ Կիևը հակակոռուպցիոն հետաքննություն սկսի դեմոկրատների թեկնածու, ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենի և նրա որդու նկատմամբ, ովքեր 2014–2019թթ. ուկրաինական Burisma ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամներ էին:

21 Январь 2020 - 13:25 AMT
В декабре демократическое большинство палаты представителей проголосовало за его отстранение за злоупотребление властью и воспрепятствование работе конгресса, но для импичмента нужно не менее двух третей голосов, а большинство в сенате у республиканцев.
На данный момент главное для Трампа – убедить электорат в том, что обвинения демократов – это охота на ведьм, и минимизировать ущерб для своей избирательной кампании, пишут «Ведомости» со ссылкой на агентство Reuters.
Слушания начнутся с обсуждения процедурных вопросов. Демократы хотят вызвать новых свидетелей и приобщить доказательства, которые не были представлены в ходе слушаний в палате представителей. В частности, они настаивают на том, чтобы сенат учитывал новую информацию, полученную от Льва Парнаса – предпринимателя и делового партнера личного адвоката Трампа Руди Джулиани. Республиканцы же требуют, чтобы голосование по вызову новых свидетелей проводилось уже после того, как обвинение и защита выскажут основные аргументы.
По мнению демократов, Трамп должен быть отстранен от должности в целях национальной безопасности и обеспечения верховенства закона, а также чтобы гарантировать проведение честных выборов в 2020 году, говорится в официальном обвинении. Защита президента считает, что обвинения неконституционны и представляют собой «наглую и противозаконную попытку отменить итоги президентских выборов 2016 года и повлиять на выборы 2020 года, до которых остаются считанные месяцы».
Поводом для расследования послужил телефонный разговор Трампа с президентом Украины Владимиром Зеленским 25 июля 2019 года, в ходе которого глава Белого дома якобы давил на своего собеседника, чтобы Киев начал антикоррупционное расследование в отношении кандидата в президенты от демократов, бывшего вице-президента США Джо Байдена и его сына Хантера, входившего в 2014–2019 гг в совет директоров украинской газовой компании Burisma.