28 Հունվար 2020 - 11:43 AMT
Հունվարի 27-ին ԱՄՆ Գերագույն դատարանը հավանություն է տվել միգրացիոն կանոնների խստացմանը, որը ներկայացրել էր երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը։
Այսպիսով, օրինական ներգաղթյալների համար, որոնք սոցիալական օգնություն են ստանում ԱՄՆ-ում, առաջիկայում ավելի դժվար կլինի երկրում մշտական կացության իրավունք՝ այսպես կոչված, գրին քարտ ստանալ։
Սպիտակ տունը ողջունել է դատարանի որոշումը՝ հատուկ շեշտելով դրա դրական ազդեցությունը «ԱՄՆ հարկատուների, աշխատակիցների և սահմանադրության վրա», գրում է Deutsche Welle-ն։
Նորամուծությունները կարող են անդրադառնալ ավելի քան 22 մլն մարդու վրա, որոնք աջակցություն են ստանում պետությունից։
Ավելի վաղ ԱՄՆ մի քանի նահանգ դատի էին տվել նախագահի վարչակազմին միգրացիոն կանոնների ակնկալվող խստացման համար։ Հայցվորները կարծում են, որ դա խախտում է սահմանադրությունն ու խտրական է այլ գույնի մաշկով ներգաղթյալների համար։ Հոկտեմբերին 3 նահանգի դաշնային դատավորներն արգելել էին պաշտոնյաներին մերժել գրին քարտերի տրամադրումն օրինական ներգաղթյալներին։
Սպօրինի ներգաղթյալների դեմ պայքարը Թրամփի նախընտրական ծրագրի գլխավոր թեզերից էր, այդ քաղաքականությունը նա հետագայում շարունակեց արդեն որպես երկրի նախագահ։

28 Январь 2020 - 13:59 AMT
Верховный суд США 27 января одобрил ужесточение миграционных правил, подготовленное администрацией президента Дональда Трампа.
Таким образом, легальным мигрантам, получающим в США социальную помощь, впредь будет сложнее получить разрешение на постоянное пребывание в стране (так называемую грин-карту), пишет Deutsche Welle.
Белый дом приветствовал позицию суда, особо выделив его положительное влияние на «американских налогоплательщиков, работников и конституцию». Нововведения могут затронуть около 22 млн лиц без американского гражданства, законно находящихся в Соединенных Штатах.
Министерство национальной безопасности США в августе 2019 года представило проект постановления о лицах, находящихся на содержании государства. В том же месяце несколько американских штатов подали в суд на администрацию президента из-за предстоящего ужесточения миграционных правил. Истцы сочли, что эти предлагаемые нововведения нарушают конституцию и дискриминируют мигрантов с цветом кожи, отличным от белого. В октябре федеральные судьи в трех штатах запретили чиновникам отказывать в получении грин-карт легальным мигрантам.
Дональд Трамп сделал борьбу с нелегальной иммиграцией одной из главных тем своей предвыборной кампании и продолжил эту линию уже в качестве главы Белого дома.