Մեծ Բրիտանիա հանրաքվեից 3.5 տարի հետո հունվարի 31-ին դուրս է եկել Եվրամիությունից, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այդ երկրի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ որոշումը նոր հնարավորություններից օգտվելու համար է:
«Լինի դա էմիգրացիայի վերահսկում, ազատ նավահանգիստների կառուցում, ձկնարդյունաբերության ազատացում, ազատ առևտրի պայմանագրերի կնքում, թե պարզապես մեր սեփական օրենքների ստեղծում՝ ի շահ այս երկրի ժողովրդի»,- ասել է նա:
Ջոնսոնի խոսքով՝ իր գործունեության ընթացքում Եվրամիությունը շարժվել է Բրիտանիային չհամապատասխանող ուղղությամբ: Վարչապետը նշել է, որ Brexit-ից (ԵՄ-ից Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացը) հետո Բրիտանիան կարող է բարելավել մի շարք ոլորտներ և զարգացնել երկրի ենթակառուցվածքները:
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեֆ Բորելը, իր հերթին, ափսոսանք է հայտնել, որ Բրիտանիան ցանկանում է լքել միույթունը, սակայն նշել է, որ երկիրը կմնա ԵՄ-ի համար առանցքային գործընկեր:
Բրիտանիան Եվրամիությունում էր 47 տարի, սակայն ամբողջական իտեգրում այդպես էլ չէր եղել։ Երկիրը պահել էր իր արժույթը և չէր մտել Շենգեն գոտի: 2016-ին բրիտանացիների 51,89%-ը կողմ քվեարկեց Brexit-իմ: Մինչև ԵՄ-ից դուրս գալը, Բրիտանիան 2 ընտրություն ունեցավ, փոխեց 2 վարչապետ: Հատկապես վճռորոշ էին վերջին համապետական ընտրությունները, որոնցում Պահպանողական կուսակցությունը հաղթանակ տարավ:

1 Февраль 2020 - 11:30 AMT
Соединенное Королевство перестало быть частью Евросоюза. Членство Великобритании в европейском сообществе, продлившееся 47 лет, официально завершилось, пишет ТАСС.
Таким образом была реализована воля британцев, которые на референдуме 2016 года с перевесом в 1.3 млн голосов (52% против 48%) высказались за выход из ЕС.
Начало нового этапа в жизни страны тысячи сторонников Brexit, собравшиеся в центре Лондона, отметили ликующими криками и взмахами британских флагов. Основным местом празднования «развода» Лондона и Брюсселя стала Парламентская площадь.
Между тем, здание правительства в Эдинбурге, столице Шотландии, в этот день было подсвечено синим и желтым цветом, так как 60% шотландцев на референдуме 2016 года проголосовали против Brexit.
Вслед за официальным выходом из Евросоюза вступил в силу переходный период, который продлится до 31 декабря 2020 года. Этот 11-месячный отрезок времени был специально согласован для того, чтобы избежать потрясений, которые может вызвать Brexit. За это время стороны намерены согласовать все условия будущего сосуществования и взаимодействия, прежде всего попытаться заключить соглашение о свободной торговле.