1 Փետրվար 2020 - 12:31 AMT
ՀՀ և Ղազախստանի իշխանությունները քննարկում են այդ երկիր ներկրված հայկական համարանիշներով մեքենաների հետ կապված կարգավորումները, հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, փոխանցում է ԱՌԿԱ-ն:
Փոխվարչապետը հայտնել է, որ, իր տվյալներով, բանակցությունների արդյունքում ղազախական կողմը մինչև 2020-ի մարտի 1-ը հետաձգել է հայկական համարանիշերով մեքենաներին վերաբերող կարգավորումների գործարկումը: Գրիգորյանի խոսքով՝ Ղազախստանը խնդրի կառուցողական լուծման կողմնակից է:
Ըստ ԵԱՏՄ կարգավորումների՝ մինչև 2020-ը երրորդ երկրներից մեքենաների ներմուծման մասով Հայաստանն ուներ արտոնյալ պայմաններ: Դրանց մաքսազերծումը կատարվում էր ԵԱՏՄ դրույքաչափերին զիջող գներով, իսկ ՀՀ ներմուծված մեքենաների մեծ մասը վերաարտահանվում էր ԵՏԱՄ անդամ այլ պետություններ, մասնավորապես՝ Ղազախստան:
2020-ից Հայաստանի արտոնյալ պայմանների ժամկետն ավարտվել է և երկրում ևս արդեն գործում են ԵԱՏՄ միասնական դրույքաչափեր: Այդ ընթացքում ղազախստանցիներին է վաճառվել 189,000 մեքենա, 2018-ի 64,000-ի դիմաց: Ավելի ուշ Ղազախստանի իշխանությունները հայտարարել էին, որ հայկական համարանիշներով մեքենաները երկրում ապօրինի են և սեփականատերերը պետք է մաքսազերծեն դրանք կամ դուրս բերվեն երկրից: Ղազախստանոմ հայկական համարանիշներով մեքենաների սեփականատրերը պարբերաբար բողոքի ակցիաներ էին անում այդ կարգավորման դեմ:
Գրիգորյանի խոսքով՝ խնդիրն այն է, որ եթե արտոնությունը տարածվում է մեկ երկրի վրա, ապա այն պետք է վերաբերի միայն այդ երկրի քաղաքացիներին: Փոխվարչապետը նշել է, որ շարունակվում են քննարկումները Ղազախստանի հետ: «Խնդիրը նաև ԵՏՄ միասնական թվային համակարգի բացակայության հետևանք է, որի վրա հիմա աշխատում ենք,- հայտարարել է Գրիգորյանը:
Հունվարի 31-ին ևս Ղազախստանի հարյուրավոր վարորդներ բողոքի ցույցեր են իրականացրել՝ նշելով, որ իրենց այն ժամանակ հայտնի է եղել, թե ԵՏՄ երկրից մեքենա ներկրելիս տուրքեր վճարելու անհրաժեշտություն չկա, իսկ այժմ կառավարությունն իրենց մեծ ծախսերի առաջ է կանգնեցնում:

Власти Армении и Казахстана обсуждают возможности урегулирования ситуации вокруг десятков тысяч автомобилей с армянскими номерами, ввезенными в Казахстан. Об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян по итогам межправительственного совета ЕАЭС в Алматы, пишет «АРКА».
«По моим сведениям и по результатам переговоров с казахстанской стороной, эти люди получили отсрочку до 1 марта 2020 года. Казахстан настроен на конструктивное решение вопроса», – сказал Григорян.
В 2019 году – в преддверие повышения таможенны тарифов в связи с окончанием льготного периода при вступлении в ЕАЭС, армяне импортировали 189 тысяч автомобилей против 64 тысяч в 2018 году. Большинство из них было импортировано с целью перепродажи в Казахстан и гражданам Армении после прогнозируемого подорожания на автомобильном рынке.
По словам Григоряна, проблема заключается в том, что если льгота распространяется на одну страну, то она должна касаться только граждан этой страны. «Мы продолжим обсуждение этой проблемы с Казахстаном. Эта проблема также является следствием отсутствия единой цифровой системы ЕАЭС, над чем мы работаем сейчас», – сказал Григорян.
31 января в Казахстане сотни автовладельцев вышли на акции протеста против принудительной растаможки автомобилей из Армении по ставкам ЕАЭС. Они полагали, что при импорте машин из государства-члена ЕАЭС платить пошлины не обязательно. Однако власти Казахстана настаивают, автомобили импортированы в Армению во время льготного периода при вступлении в ЕАЭС, и разница тарифов, достигающая нескольких тысяч долларов и зачастую превушающая стоимость машины, должна быть уплачена. Автовладельцы возмущены тем, что правительство не препятствовало импорту машин в течение нескольких лет, и потребовало растаможки после того, как автомобили завезли десятки тысяч казахстанцев .