Թուրքական զորքերը, ի պատասխան սիրիական Իդլիբում մի քանի զինծառայողի մահվան, գնդակոծել են Սիրիայի կառավարական զորքերի օբյեկտներն ու ուղղաթիռ խոցել: Այդ մասին հայտարարել է թուրքական Anadolu-ն՝ երկրի պաշտպանության նախարարությանը հղումով:
Փետրվարի 10-ին Անկարան հայտնել էր Իդլիբում դիտակետի խոցման արդյունքում 5 զինվորականի մահվան մասին:
Ըստ Թուրքիայի ՊՆ-ի՝ կրակ է բացվել 115 թիրախի ուղղությամբ, որի արդյունքում «չեզոքացվել է» սիրիացի 101 զինվորական: Բացի այդ, Անկարան պնդում է, որ թուրք զինվորականները սիրիական 3 տանկ են խոցել, գրում է ՌԲԿ-ն:
Ավելի վաղ Անկարան արդեն հայտնել էր Իդլիբում մի քանի զինվորականի և քաղաքացիական անձի մահվան մասին: Թուրքիան կատարվածի համար մեղադրել էր կառավարական զորքերին: Իսկ ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ Անկարան տեղեկություններ չէր տրամադրել իր զինվորականների երթուղու մասին, որի պատճառով էլ վերջիններս հայտնվել են հարվածի տակ:

11 Февраль 2020 - 07:14 AMT
Турецкие войска в ответ на гибель нескольких военнослужащих обстреляли объекты правительственных войск Сирии. Об этом сообщили в Минобороны Турции.
В ведомстве заявили, что огонь вели по 115 целям, в результате чего был «нейтрализован» 101 сирийский военный. Кроме того, турецкие военные уничтожили три сирийских танка и сбили вертолет, утверждают в Анкаре, пишет РБК со ссылкой на Anadolu.
Днем 10 февраля в Турции заявили, что сирийские правительственные войска обстреляли наблюдательный пункт в провинции Идлиб, в результате чего погибли пять военнослужащих и еще столько же получили ранения.
Ранее Анкара уже сообщала о гибели нескольких военных и гражданских лиц в Идлибе. Турция обвинила в случившемся правительственные войска, в российском Минобороны утверждали, что Анкара не предоставила сведений о маршруте своих военных, из-за чего они попали под удар.