12 Փետրվար 2020 - 07:09 AMT
Հայկական PicsArt-ն ամերիկյան շուկայում փետրվարի 11-ին App Store-ի անվճար ամենաներբեռնված հավելվածներից 2-դն էր: Զիջում էր միայն TikTok-ին՝ առաջ անցնելով YouTube-ից, Instagram-ից, Snapchat-ից և Facebook-ից:
PicsArt-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանի խոսքով՝ ցուցանիշը հաճախ տատանվում է, սակայն վիդեո- և ֆոտոպատկերների խմբագրման հայկական արտադության այս հարթակը շարունակում է մնալ աշխարհի լավագույն նմանատիպ հավելվածների քսանյակում:
«Անալիտիկ ընկերությունների տվյալների համաձայն՝ 2019-ին PicsArt-ը 14-րդ էր աշխարհում: Աճի դիմանիկան շարունակվում է»,- ասել է Ազոյանը, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»:
9 տարի առաջ 10 հոգուց բաղկացած թիմն այսօր 500 աշխատող ունի Երևանում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Պեկինում, Մոսկվայում, Տոկիոյում և Լոս Անջելոսում, 600 միլիոն՝ ընդհանուր և ամսական՝ 150 միլիոն մշտական օգտատեր:
Շուկան գնալով աճում է, մրցակցությունը՝ ուժեղանում, և մշտապես զարգանալով ու օգտատերերին նոր գործիքներ առաջարկելով՝ PicsArt-ը մրցակցային է մնում աշխարհում: Ավոյանը փոքր երկրից միջազգային մեծ շուկա դուրս գալու իր բանաձևն ունի. «Պետք է միշտ նորը ստեղծել, փորձել ամեն ինչ»:
Հայաստանի ՏՏ ոլորտը ժամանակին համահունչ զարգանալու համար, ըստ Ավոյանի, մասնագետների կարիք ունի: Երկրի նոր կառավարությունը ոլորտը զարգացնելուն ուղղված քայլեր է ձեռնարկում, և դա պետք է կենտրոնացնել մասնագիտական կրթության վրա. Forbes ամսագրի անցած շաբաթ հրապարակված «Բարի գալուստ աշխարհի հաջորդ տեխնո կենտրոն՝ Հայաստան» հոդվածում անդրադարձել էր նաև PicsArt ընկերությանը՝ այն համարելով հաջողված ստարտափ:
Ստեղծման օրվանից ի վեր PicsArt-ը բազմաթիվ մրցանակներ և պարգևներ է ստացել, ներառյալ Forbes-ի 2015 թվականի աշխարհի լավագույն 5-րդ ստարտափ մրցանակը:

Редакция App Store опубликовала список приложений, которые на американском рынке пользователи скачивали чаще всего.
Так, по состоянию на 11 февраля, армянское приложение PicsArt занимает в рейтинге второе место, уступая лишь ресурсу для создания и распространения коротких мобильных клипов TikTok. При этом PicsArt обходит такие популярные приложения, как YouTube, Instagram, Snapchat и Facebook.
По словам соучредителя и исполнительного директора PicsArt Ованнеса Авояна, этот показатель часто колеблется, однако фото и видео редактор с социальной платформой для художников и любителей армянского производства продолжает оставаться в топ-20 лучших подобных приложений в мире.
«Согласно данным аналитических агентств, в 2019 году PicsArt был 14-м в мире. Динамика роста продолжается»,– сказал он, пишет «Голос Америки».
Команда, 9 лет назад состоящая из 10 человек, сегодня насчитывает 500 сотрудников в Ереване, Сан-Франциско, Пекине, Москве, Токио и Лос-Анджелесе. У приложения более 600 млн скачиваний и 150 млн активных пользователей ежемесячно.
У Авояна своя формула для выхода на большой международный рынок из маленькой страны: «Всегда нужно создавать что-то новое, пробовать все».
По его словам, IT-сектор Армении нуждается в специалистах, чтобы развиваться созвучно времени.
Ранее сообщалось, что армянское приложение PicsArt входит в число 20 самых скачиваемых приложений в 2019 году.
PicsArt – одно из самых успешных и популярных армянских приложений, которое было запущено в 2011 году. Это приложение для редактирования изображений, коллажей и рисования, а также социальная сеть. PicsArt позволяет пользователям делать и редактировать изображения, рисовать слоями и делиться своими изображениями с сообществом PicsArt и в других сетях, таких как Facebook и Instagram.