Գիտնականներն Անտարկտիկայում ռեկորդային բարձր ջերմաստիճան են գրանցել: Փետրվարի լույս 14-ի գիշերը Անտարկտիդա մայրցամաքի պատմության մեջ առաջին անգամ օդի ջերմաստիճանն այնտեղ հասել է +20,75-ի ըստ Ցելսիուսի սանդղակի:
Ջերմաստիճանը չափել են բևեռային կայանում, որը գտնվում է մայրցամաքի հյուսիսային հատվածին մոտակա կղզյակում՝ հավերժ սառույցների վրա մոլորակի կլիմայի ջերմացման ազդեցության վերաբերյալ 20 տարի առաջ մեկնարկած նախագծի շրջանակում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Միևնույն ժամանակ, բրազիլացի գիտնական Կարլոս Շեֆերը հայտարարել է, որ ռեկորդային ջերմաստիճանն Անտարկտիկայում կապված չէ գլոբալ տաքացման հետ: Չափումը նա համարել է «կոնկրետ պահին ստացված տվյալ, որը երկարաժամկետ հետազոտության մաս չի կազմում»:
Այնուամենայնիվ, լուրն այն մասին, թե ջերմաստիճանն Անտարկտիկայում հատել է 20 աստիճան տաքության շեմը, հավանաբար, կսաստկացնի մտավախությունները՝ կապված մոլորակի գերտաքացման հետ: Անտարկտիկայի սառցադաշտի հալոցը հանգեցնում է համաշխարհային օվկիանոսի մակարդակի բարձրացման, ինչը, իր հերթին, սպառնալիք է ափամերձ քաղաքաների և փոքր կղզիներում ապրող ժողովուրդների համար:
Ըստ ՄԱԿ տվյալների՝ վերջին տասնամյակն ամենատաքն է Անտարկտիկայում, ընդ որում ամենատաքը եղել է 2016-ը: Երկրորդ տեղում այդ առումով 2019-ին է: 2020-ի առաջին ամիսն ամենատաք հունվարն էր Անտարկտիկայում ջերմաչափումների ամբողջ ընթացքում:

Ученые в ночь на 14 февраля зафиксировали в Антарктике рекордно высокую температуру. Впервые в истории континента Антарктида воздух прогрелся там до 20,75 градуса по Цельсию.
Сообщается, что температуру замеряли на полярной станции, расположенной на острове вблизи северной оконечности материка в рамках начатого 20 лет назад проекта по изучению влияния потепления климата на планете на вечную мерзлоту, пишет Deutsche Welle.
В то же время бразильский ученый Карлос Шефер заявил журналистам, что рекордно высокая температура в Антарктике не связана с глобальным потеплением. Сделанный замер он назвал «данными, полученными в конкретный момент и не являющимися частью долгосрочного исследования».
Ускоряющееся таяние ледников в Антарктике приводит к повышению уровня мирового океана, которое в свою очередь представляет угрозу для расположенных на берегу городов и малых островных народов, напоминают журналисты.
По данным ООН, последнее десятилетие стало самым теплым в Антарктике, причем самым жарким был 2016 год. На втором месте в этом отношении 2019 год. Первый месяц 2020 года также стал самым теплым январем за все время ведения температурных наблюдений в Антарктике.