Չինաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը գերազանցել է 76,000-ը, մահացել է 2345 մարդ։ 20,659 մարդ ապաքինվել և դուրս է գրվել հիվանդանոցից։
Առողջապահության պետական կոմիտեն վարակման 76,288 հաստատված դեպքի մասին տեղեկություն է ստացել 31 նահանգից։ Այժմ հիվադ է 53,284 մարդ, որոնցից 11,477-ի վիճակը ծանր է, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Վերջին 24 ժամում ամբողջ երկրում վարակման նոր 397 դեպք է ի հայտ եկել, հիվանդանոցներից դուրս է գրվել 2393 մարդ, մահացել է 109-ը, որից 106-ը՝ Հուբեյում։
Կորոնավիրուսի առկայության կասկածանքով ևս 1361 դեպք է գրանցվել, 113,500 մարդ, ով սերտ շփում է ունեցել հիվանդների հետ, բժշկական հսկողության տակ է։
Հուբեյ նահանգում 24 ժամում հաստատվել է վարակման նոր 366 դեպք, որից 314-ը՝ Ուհան քաղաքում, դուրս է գրվել 1767 մարդ, գրանցվել է 109 մահ, որից 90-ը՝ Ուհանում։
ԱՀԿ-ն նոր կորոնավիրուսի տարածումը համարում է միջազգային մասշտաբի արտակարգ դրություն և բնութագրել է այն որպես համաճարակ բազմաթիվ օջախներով: Պատվաստանյութ դեռևս չկա: Փետրվարի 14-ին չինացի բժիշկները հայտարարել են, որ գտել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ժամանակավոր արդյունավետ միջոց՝ խոսքն ապաքինվողների պլազման նոր վարակվածներին փոխներարկելու մասին է:

Число подтвержденных случаев заражения коронавирусом в материковом Китае превысило 76 тысяч человек, из них 2345 скончались, 20,659 человек излечились и выписаны из больниц, следует из сообщения государственного комитета по здравоохранению.
«Государственный комитет по вопросам здравоохранения получил от 31 провинции (районов, городов центрального подчинения) информацию о 76,288 подтвержденных случаях заражения новым типом коронавируса, в том числе в настоящий момент болеют 53,284 человека (11,477 человек находятся в тяжелом состоянии), 20,659 человек выписаны из больниц и 2345 скончались», – говорится в сообщении госкомитета, пишет РИА Новости.
За последние сутки по всей стране были выявлены 397 новых случаев заражения, из больниц выписали 2393 человек, скончались 109 (из них 106 – в провинции Хубэй).
113.5 тысячи человек, которые имели тесный контакт с больными, находятся под медицинским наблюдением.
Власти Китая 31 декабря 2019 года проинформировали Всемирную организацию здравоохранения о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань в центральной части страны (провинция Хубэй). Специалисты установили возбудителя болезни – это новый коронавирус. ВОЗ признала вспышку чрезвычайной ситуацией международного значения и дала заболеванию официальное название – COVID-2019.