ՌԴ և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հեռախոսազրույցը, որը կայացել է փետրվարի 21-ին, ավարտվել է առանց կոնկրետ արդյունքների։
Նախագահները քննարկել են իրավիճակը սիրիական Իդլիբում և, ըստ Կրեմլի, միայն պայմանավորվել են հետագայում ևս շարունակել շփումները, գրում է Deutsche Welle-ն։
Թուրքիայի նախագահը կրկին հայտարարել է, որ Սիրիայի կառավարական ուժերը պետք է հետ քաշվեն Իդլիբում տեղակայված թուրքական դիտակետերից։ Էրդողանը սպառնացել է, որ թուրքական բանակն ինքը կվռնդի սիրիացի զինվորականներին, եթե Դամասկոսը մինչև փետրվարի վերջ հետ չքաշի զորքերը։
Երկու երկրի նախագահների հետ հեռախոսազրույց են ունեցել նաև Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Նրանք իրենց մտահոգությունն են հայտնել Իդլիբում իրավիճակի սրացմանը։
ՌԴ-ն և Թուրքիան սիրիական հակամարտության հակադիր կողմերին են սատարում։ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի բանակը ՌԴ ավիացիայի աջակցությամբ լայնածավալ գործողություն է վարում Իդլիբում։ Դա Սիրիայի վերջին շրջանն է, որը վերահսկվում է ջիհադականների և հակակառավարական ուժերի կողմից։ Ըստ ՄԱԿ գնահատականների, մոտ 900,000 մարդ է լքել տները Սիրիայի այդ շրջանում 2019-ի դեկտեմբերից ի վեր։

22 Февраль 2020 - 12:19 AMT
Телефонный разговор между президентами России и Турции Владимиром Путиным и Реджепом Тайипом Эрдоганом, состоявшийся 21 февраля, завершился без конкретных результатов. Путин и Эрдоган обсуждали ситуацию в сирийской провинции Идлиб и, по информации Кремля, договорились лишь «продолжать контакты» по линии профильных министерств.
Президент Турции вновь заявил, что сирийским правительственным силам следует отойти от турецких наблюдательных постов в Идлибе, пишет Deutsche Welle.
Ранее Эрдоган пригрозил, что турецкая армия самостоятельно прогонит сирийских военнослужащих, если Дамаск не отведет войска до конца февраля.
Турция и Россия поддерживают в Сирии разные стороны вооруженного конфликта. Армия сирийского президента Башара Асада при поддержке авиации РФ уже несколько месяцев ведет в Идлибе крупномасштабную операцию. Это последний регион страны, который контролируют джихадисты и повстанцы. По оценке ООН, около 900 тысяч человек покинули свои дома в охваченных боями районах на северо-западе Сирии с декабря 2019 года.