26 Փետրվար 2020 - 08:08 AMT
Փետրվարի 26-ին Չինաստանում կորոնավիրուսով վարակակիրների թիվը հասել է մոտ 78,064, մահացածների ընդհանուր թիվը 2715 է, մոտ 29,000 մարդ էլ առողջացել է:
Վերջին մեկ օրվա ընթացքում Չինաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսի 406 նոր դեպք, մահացել է 52 մարդ, փոխանցում է ՌԲԿ-ն:
Վարակի ծագման օջախը համարվող Հուբեյ նահանգում կորոնավիրուսով վարակվածների հաստատված թիվը մոտ 41,000 է:
Նշվում է, որ ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվել է 80,967 մարդ: Ասիական երկրներում՝ Չինաստանից բացի, վարակվածության ամենաբարձր ցուցանիշը Հարավային Կորեայում է` 1146 վարակված և մահվան 11 դեպք:
Եվրոպայի տարածքում կորոնավիրուսով վարակվածների ամենաբարձր ցուցանիշն Իտալիայում է՝ վարակակիրները մոտ 323-ն են, վիրուսից մահացել է 11 մարդ:
ՀՀ-ն երկու ամսով դադարեցրել է մուտքի վիզայի ազատ ռեժիմը Չինաստանի հետ և երկու շաբաթով փակել ցամաքային սահմանն Իրանի հետ: Փետրվարի 25-ի տվյալով՝ Իրանում 15 մարդ է մահացել վիրուսից:

За сутки в Китае подтвердили 406 новых случаев заражения коронавирусом, 52 человека погибли из-за вызываемого им заболевания. Об этом сообщает Национальная комиссия по здравоохранению КНР.
К 26 февраля в Китае вирус выявили у 78,064 человек, а количество жертв заболевания увеличилось до 2715 человек. При этом более 29 тыс заразившихся вирусом вылечили и выписали, пишет РБК.
В провинции Хубэй, где было изначально выявлено заболевание, число подтвержденных случаев заболевания превышает 41 тыс. За сутки там зарегистрировали 401 случай заражения, более 2 тыс человек вылечили.
По подсчетам South China Morning Post, во всем мире инфицированы 80,967 человек. Среди азиатских стран наибольшее количество зараженных после Китая выявили в Южное Корее — 1146 человек, погибли 11. В Европе лидером по числу заболевших стала Италия (323 зараженных). Количество погибших в стране выросло до 11 человек.
Китай сообщил ВОЗ о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань 31 декабря 2019 года. Было установлено, что возбудителем стал новый коронавирус. Всемирная организация здравоохранения признала вспышку чрезвычайной ситуацией международного масштаба.