ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Քելլի Քրաֆթը սիրիական Իդլիբում իրավիճակի քննարկմանը նվիրված Անվտանգության խորհրդի նիստում կոչ է արել Ռուսաստանին «անհապաղ նստեցնել» իր ռազմական ինքնաթիռները Սիրիայում։
«Մենք կոչ ենք անում Ռուսաստանի Դաշնությանն անհապաղ վայրէջքի տանել իր ռազմական ինքնաթիռները։ Եվ մենք կոչ ենք անում սիրիական զորքերին և նրանց ռուս դաշնակիցներին հետ քաշվել բաժանարար գծից, որը հաստատվել է 2018-ին»,- ասել է դիվանագետը, գրում է ՌԲԿ-ն` Reuters-ին հղումով։
Նա նաև դիմել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ խնդրելով հնարավորն անել Իդլիբում կրակի դադարեցման համար։ Ըստ նրա` ԱՄՆ-ն «պետք է առանցքային դերակատարություն ունենա» այդ գործում, եթե համաշխարհային հանրությունը ցանկանում է խուսափել էլ ավելի մեծ սրումից։
Իրավիճակն Իդլիբում սրվեց, երբ փետրվարի 27-ին «Հայաթ Թահրիր աշ Շամի» ահաբեկիչները լայնածավալ գրոհ սկսեցին Սիրիայի կառավարական զորքերի դիրքերի ուղղությամբ: Սիրիական բանակը պատասխան կրակ բացեց: Գնդակոծման տակ հայտնվեցին նաև թուրք զինծառայողները, որոնք, ըստ ՌԴ ՊՆ-ի, այնտեղ չպետք է լինեին: Արդյունքում թուրքական բանակի 33 զինծառայող սպանվեց, ավելի քան 30-ը՝ վիրավորվեց:
Անկարան հարվածի ու թուրք զինվորների զոհվելու մեջ մեղադրեց Դամասկոսին։ Հարվածից հետո Թուրքիան անվտանգության խորհրդի նիստ գումարեց, որի արդյունքում ընդունված հայտարարությամբ վրեժ խոստացավ սիրիական կողմին։

29 Февраль 2020 - 08:48 AMT
Постоянный представитель США при ООН Келли Крафт во время заседания Совета Безопасности по ситуации в сирийском Идлибе призвала Россию «немедленно посадить» военные самолеты в Сирии.
«Мы призываем Российскую Федерацию немедленно посадить свои военные самолеты. И мы призываем все сирийские войска и их российских союзников отойти на линии разграничения огня, установленные в 2018 году», — заявила дипломат, пишет РБК со ссылкой на Reuters.
Она также обратилась к генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу с просьбой сделать все возможное, чтобы добиться прекращения огня в Идлибе. По ее словам, США «должны играть ключевую роль» в этом вопросе, если мировое сообщество хочет избежать еще большей эскалации.
Идлиб – единственный регион Сирии, который остается под контролем оппозиции; там находятся около 3,5 млн беженцев из других регионов Сирии, которые не хотят жить под властью режима в Дамаске. Анкара оказывает военную поддержку сирийской оппозиции, в то время как Россия активно поддерживает правительственные силы. В Сирии расположен российский военный контингент, самолеты ВКС России совершают боевые вылеты, помогая сирийской авиации.
Ситуация в Идлибе обострилась после того, как Турция заявила, что до конца февраля Дамаск должен отвести свои силы от турецких наблюдательных постов, расположенных в провинции. В противном случае Анкара пригрозила их оттуда выбить.