2 Մարտ 2020 - 06:31 AMT
Մարտի 2-ի տվյալներով նոր կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն աշխարհում գերազանցել է 89,000-ը, իսկ մահացածներինը՝ 3000-ը, վկայում են SCMP-ի տվյալները:
Վիրուսի բարդություններից աշխարհում մահացել է 3044 մարդ, որոնցից մայրցամաքային Չինաստանի տարածքում՝ 2912-ը, գրում է ՌԲԿ-ն:
Ապաքինվել է 41,958 մարդ: Ըստ Չինաստանի առողջապահության ազգային հանձնաժողովի՝ երկրում գրանցվել է հիվանդության 80,026 հաստատված դեպք:
Նոր կորոնավիրուսի մեծ բռնկումներ են գրանցվել Հարավային Կորեայում (4212 հիվանդ), Իտալիայում (1694) և Իրանում (978):
Մարտի 1-ի վաղ առավոտյան Հայաստանում կորոնավիրուսով հիվանդացության հաստատված առաջին դեպքն էր գրանցվել։ Պացիենտը ՀՀ 29 տարեկան քաղաքացի է, տղամարդ, ով կնոջ հետ օդանավով ժամանել էր փետրվարի 28-ին` Թեհրանից։
Նա ինքն էր դիմել բժշկի, հիվանդանոց դիմելու պահին ջերմություն ունեցել է, բայց ավելի ուշ այն իջել է։ Նախնական թեստը դրական արդյունք է ցույց տվել, կրկնակի թեստի արդյունքները հայտնի են դարձել Երևանի ժամանակով գիշերը ժամը 03:00-ին։
Կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ ՀՀ դպրոցներում գարնանային արձակուրդը նախատեսվածից մի շաբաթ շուտ է մեկնարկել՝ մարտի 2-ից:

По данным Всемирной организации здравоохранения, во всем мире от нового типа коронавируса скончались более 3000 человек. Число заразившихся во всем мире, согласно данным SCMP, превысило 89,000 человек.
По информации Национальной комиссии по здравоохранению Китая, в стране зарегистрировано 80,026 подтвержденных случая заболевания, пишет РБК.
За пределами Китая уже выявлено более 7000 инфицированных. Крупные вспышки нового коронавируса произошли в Южной Корее (заразились 4212 человек), Италии (1694) и Иране (978).
Всего от осложнений, вызванных этим вирусом, скончались 3044 человека, в том числе 2912 в материковом Китае.
Число заболевших коронавирусом во Франции достигло 130 человек, случаи заболевания подтверждены в 12 регионах. Из-за вспышки вируса в стране временно закрылся Лувр, в США скончался второй человек.
В ночь на 1 марта в Армении был зафиксирован первый подтвержденный случай коронавируса. Пациент – 29-летний гражданин Армении, прибывший из Тегерана в страну 28 февраля вместе с женой. Зараженный сам обратился к врачу. Предварительный тест показал заражение коронавирусом. Больной чувствует себя хорошо.