Մարտի 2-ին Նիդերլանդներում մեկնարկել է 2019-ին Ուտրեխտ քաղաքի տրամվայում 4 մարդու սպանած Գյոքմեն Թանըշի դատավարությունը:
38-ամյա տղամարդըԹուրքիայից է, նա մեղադրվում է ահաբեկչական բնույթի սպանություններ կատարելու և ահաբեկչական սպառնալիքների համար, գրում է Interfax.az-ը՝ DutchNews-ին հղումով:
2019-ի մարտի 18-ին Թանըշը կրակ էր բացել Ուտրեխտի տրամվայում, որի հետևանքով 3 մարդ մահացավ, ևս մի քանիսը վիրավորվեց:
Հարձակվողը հայտնաբերվեց և ձերբակալվեց հարձակումից 7 ժամ անց: Մարտի վերջին մահացավ վիրավորներից մեկը՝ 74-ամյա մի տղամարդ:
Թանըշը խոստովանել է մեղքն ու ասել, որ միայնակ է գործել: Ակնկալվում է, որ դատավճիռը կկայացվի մարտի 20-ին:
Դատարանը Թանըշին փաստաբան էր տրամադրել, երբ հոգեբանական փորձաքննության արդյունքում պարզվեց, որ նա ցածր մտավոր աշխատունակություն ունի և ցածր պատասխանատվություն: Մեղադրյալը հայտարարեց, որ չի ճանաչում Նիդերլանդների դատարանը և հրաժարվում է իրավական պաշտպանությունից:
Ըստ թուրքական «Հյուրիեթի»՝ Թանըշը ժամանակին մասնակցել է մարտական գործողություններին Չեչնիայում: Բացի այդ նրան մի քանի անգամ ձերբակալել են «Իսլամական պետությանը» հարելու համար:

3 Март 2020 - 09:45 AMT
Выходец из Турции Гёкмен Таныш, застреливший в 2019 году четверых человек в трамвае в нидерландском Утрехте, предстал 2 марта перед судом.
38-летний Таныш обвиняется в совершении убийств террористического характера и в террористических угрозах, пишет «Интерфакс-Азербайджан» со ссылкой на издание DutchNews.
18 марта 2019 года Таныш открыл стрельбу в трамвае в Утрехте, в результате чего погибли три человека, еще несколько человек получили ранения. Нападавший был обнаружен и задержан после семи часов поисков. В конце марта один из получивших ранение – 74-летний мужчина скончался в нидерландской больнице.
Таныш признал вину, отметив, что действовал в одиночку.
В декабре 2019 года Танышу суд выделил адвоката после того, как в ходе психологической экспертизы у него была выявлена низкая умственная работоспособность и сниженная ответственность.
Обвиняемый ранее заявлял, что не признает нидерландские суды и отказывался от правовой защиты. 5 марта представители прокуратуры предъявят обвинения.