5 Մարտ 2020 - 08:23 AMT
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին և հարակից օրինագծերի փաթեթը: Կողմ է քվեարկել 92 պատգամավոր, դեմ՝ 2-ը, ձեռնպահ՝ 18 պատգամավոր:
Նախագիծը ներկայացնում էր ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Օրինագծի վերջնական ընդունումը թույլ կտա բռնագանձել գույքը, որի ձեռքբերումը չի հիմնավորվում օրինական եկամտի աղբյուրներով: Ըստ նախագծի՝ այդ հարցերով զբաղվող իրավասու մարմինը գործելու է Գլխավոր դատախազության կազմում: Օրենքը նախատեսում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հնարավորություն, եթե դրա արժեքը գերազանցում է 50 մլն դրամը։
Ըստ օրինագծի՝ գույքը կարող է բռնագանձվել, եթե կա դատարանի վճիռ, իսկ դատարանում որպես պատասխանող հանդես է գալիս այն անձը, որը համարվում է ենթադրյալ ապօրինի գույքի սեփականատերը։ Բռնագանձվող գույքը կարող է կամ լինել հօգուտ Հայաստանի կամ այդպիսի գույքի նկատմամբ հիմնավոր պահանջ ունեցող այլ պետության։
Նախագծի նպատակն է որդեգրել միջազգային պայմանագրերով և միջազգային կառույցների խորհրդատվական բնույթի փաստաթղթերով առաջարկվող լավագույն չափանիշները հանցավոր ակտիվների շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում:

5 Март 2020 - 08:53 AMT
Национальное собрание Армении 5 марта приняло в первом чтении приняло законопроект о конфискации незаконно приобретенного имущества. За принятие законопроекта проголосовали 92 депутата, против – 2, еще 18 – воздержались.
Проект представил министр юстиции Армении Рустам Бадасян.
Законопроект позволяет конфискацию имущества, приобретение которого не обосновывается законными источниками дохода в объемах, предусмотренных проектом. В отношении такого имущества действует презумпция незаконного происхождения, которая может быть опровергнута ответчиком по представлению доказательств, обосновывающих приобретение имущества.
В составе Генеральной прокуратуры будет действовать новый компетентный орган, который позволит проводить изучение активов и конфисковать в пользу государства необоснованное законом имущество.
Законопроект предусматривает конфискацию незаконного имущества, если его стоимость превышает 50 млн драмов (более $100 тыс).