Նեպալի կառավարությունը մինչև ապրիլի վերջ կասեցրել է զբոսաշրջային մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը և չեղարկել լեռնագնացների բոլոր արշավները, այդ թվում՝ դեպի Էվերեստ: Դա պայմանավորված է նոր կորոնավիրուսի համաճարակի բռնկմամբ: Սահմանափակումներն ուժի մեջ են մտնում մարտի 14-ից, գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ The Kathmandu Post-ին հղումով:
«Վիզաների գործողության կասեցումը, բացառությամբ դիվանագիտականների և պաշտոնականների, ուժի մեջ կմտնի մարտի 14-ից և կշարունակվի մինչև ապրիլի 30-ը»,- ասել է աղբյուրը:
Ըստ դրա՝ նման որոշում է կայացրել փոխվարչապետ և ՊՆ ղեկավար Իշվար Փոքհրելի ղեկավարած համակարգող կոմիտեն:
«Արտակարգ անհրաժեշտության դեպքում Նեպալ մուտք գործող օտարերկրացիները պետք է տեղեկանք ներկայացնեն կորոնավիրուսի բացակայության վերաբերյալ և դիմում գրեն»,- ասել է պաշտոնյան:

Правительство Непала приостановило до конца апреля выдачу туристических виз и отменило на этот срок все экспедиции альпинистов, в том числе и на высочайший пик планеты Эверест из-за вспышки заболевания, вызываемого новым коронавирусом. Эти ограничения вступают в силу с 14 марта, пишет ТАСС со ссылкой на непальскую газету The Kathmandu Post.
«Приостановка действия виз, за исключением дипломатических и официальных, вступит в силу 14 марта и продлится до 30 апреля», – отметил источник издания. По его данным, такое решение принял 12 марта вечером координационный комитет во главе с заместителем премьер-министра и министром обороны Ишваром Покхрелом.
«В случае чрезвычайной необходимости всем иностранцам, желающим приехать в Непал, необходимо будет предоставить медицинскую справку о том, что они не имеют коронавируса, и подать на рассмотрение заявление в консульство Непала в своей стране», – добавил чиновник.
По его словам, все весенние экспедиции альпинистов, в том числе на пик Эверест, отменены, что лишит Непал многомиллионных доходов от альпинизма.