14 Մարտ 2020 - 08:36 AMT
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակված առաջին հիվանդի մոտ թեստից հետո վարակի նշաններ չկան, բժիշկները սպասում են երկրորդ թեստի արդյունքներին, հայտարարել է երկրի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի ղեկավար Մարինա Էզուգբայան, փոխանցում է Sputnik Georgia-ն:
Վրաստանում կորոնավիրուսի առաջին դեպքը գրանցվել էր փետրվարի 26-ին: Վարակվածը 50-ամյա տղամարդ էր, որը երկիր էր եկել Իրանից՝ Ադրբեջանի տարածքով:
«14-րդ օրը նրան թեստավորել են, նրա մոտ վիրուսի ցածր կոնցենտրացիա է եղել: Երեկ մենք կրկնեցինք թեստը և այն բացասական էր: Սա լավ փաստ է, բայց ըստ կանոնների` անհրաժեշտ է 24 ժամվա ընթացքում կրկնել այն: Եթե արդյունքը բացասական լինի, ապա կարող ենք ասել, որ պացիենտը առողջացել է»,- հայտարարել է Էզուգբայան:
Մարտի 14-ի առավոտյան Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 25-ի: Երկրում հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնը կանխատեսում է վարակակիրների թվի աճ: Մարտի 13-ին ՀՀ-ն և Վրաստանը փոխադարձ 10 օրով կասեցրել են երկրների միջև քաղաքացիների տեղաշարժը: Սահմանը բաց է բեռնափոխադրումների համար:

Анализы первого пациента, заболевшего коронавирусом в Грузии, не выявили наличия инфекции, теперь врачи ждут результатов повторного теста. Об этом заявила глава Инфекционной больницы по лечебной части Марина Эзугбая.
Первый случай заболевания коронавирусом в Грузии был выявлен 26 февраля у 50-летнего мужчины, прибывшего из Ирана через Азербайджан.
«На 14-й день ему (пациенту) провели тест, но тогда мы получили ответ о низкой концентрации вируса. Вчера мы повторили тест и ответ был отрицательный. Это хороший факт, но по правилам и протоколу необходимо повторить тест в течение 24 часов и если он будет отрицательным, мы сможем сказать, что пациент выздоровел», – сказала Эзугбая журналистам, пишет Sputnik-Грузия.
На утро 14 марта число заболевших в Грузии достигло 25 человек. Между тем, Национальный центр контроля заболеваний прогнозирует еще больший рост числа инфицированных.