Էջմիածնի քաղաքապետարանը մեծ քանակությամբ բժշկական սպիրտ և քլոր է կուտակել, որը մարտի 16-ից կբաժանվի սննդի կետերին, մթերային և բանջարեղենային խանութներին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում տեղեկացրել է Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը։
«Ըստ մասնագետների՝ դրանցով հնարավոր կլինի մաքրել, օրինակ, դռների, պատուհանների բռնակները,- ասաց Գասպարյանը. – Բժշկական սպիրտն ու քլորը բաժանվելու են և քաղաքի կենտրոնում, և ծայրամասերում գործող խանութներին։ Հետևելու ենք, որ այդ տարածքները հավուր պատշաճի ախտահանվեն։
Գասպարյանը նաև հավելել է, որ Էջմիածնում փողոցներն ու մայթերն արդեն մի քանի օր է ախտահանվում են քլորաջրով;
Նա նաև հայտարարել է, որ վարչական վարույթներ են հարուցվելու այն մարդկան հանդեպ, ովքեր այս պայմաններում կզբաղվեն բացօթյա առևտրով ու կոչ արել քաղաքացիներին չօգտվել այդ կետերից:
Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվել է 30 մարդ։ Էջմիածինը կորոնավիրուսի բռնկման հիմնական օջախն է, 30 դեպքից 19-ը կապ ունի այդ քաղաքի հետ։
Էջմիածնից այս պահին կարելի է դուրս գալու համար օգտվել միայն Վաղարշապատ-Երևան, Վաղարշապատ Աշտարակ, Վաղարշապատ-Մասիս ճանապարհներով։

16 Март 2020 - 09:59 AMT
Мэрия армянского Эчмиадзина, ставшего очагом распространения коронавируса, с 16 марта всем пунктам общественного питания, а также продуктовым и овощным магазинам раздаст медицинский спирт и хлор. Об этом на своей странице в Facebook сообщила мэр Эчмиадзина Диана Гаспарян.
«В Эчмиадзине улицы и тротуары уже несколько дней дезинфицируются хлорным раствором, вчера мы приобрели большое количество хлора. Мэрия закупила также и большое количество медицинского спирта, поскольку специалисты утверждают, что он оказывает эффективное влияние на предотвращение коронавируса. Ими можно будет очищать дверные и оконные ручки», – отметила мэр.
По ее словам, медицинский спирт и хлор будут розданы как в центре города, так и на окраинах.
«Мы будем следить, чтобы эти территории дезинфицировали должным образом», – сообщила Гаспарян.
Всего в Армении зарегистрировано 30 случаев заражения коронавирусом, основной очаг – Эмиадзин. Один из больных вылечился, не принимая лекарств. Активных больных, таким образом, 29.